Oko 100 stranih kompanija želi da ulaže u Srbiju

Bez autora
Jan 09 2011

Trenutno oko 100 stranih kompanija zainteresovano je za ulaganje u Srbiji. Oko 30 odsto investitora razmatra ulaganje u automobilsku industriju, a među veoma aktivnim sagovornicima za investicije su tri južnokorejske kompanije, koje su u decembru posetile Srbiju. SIEPA će u 2011. godini da stavi akcenat na privlačenje ulagača u sektorima automobilske i elektronske industrije i informaciono komunikacionih tehnologija. Najveće interesovanje za investicije u Srbiji pokazuju kompanije iz Italije i Nemačke. Najzanimljiviji region za ulaganje je jug Srbije. Fijat je magnet za investitore automobilske industrije. Strane kompanije koje su počele da rade u Srbiji privlače druge da vide šta je ono što Srbije nudi. Do sada nije izgubljen ni jedan od potencijalnih projekata za investicije, ali je primećen efekat "odloženog dejstva", odnosno da kompanije teže donose odluke i da je realizacija usporenija, ali su "svi projekti živi".

Oko 100 stranih kompanija želi da ulaže u SrbijuDirektor Agencije za strana ulaganja i promociju izvoza Srbije Božidar Laganin izjavio je da je trenutno oko 100 stranih kompanija zainteresovano za ulaganje u Srbiji.

On je u intervjuu agenciji Beta kazao da je oko 30 odsto investitora razmatra ulaganje u automobilsku industriju, a među veoma aktivnim sagovornicima za investicije su tri južnokorejske kompanije, koje su u decembru posetile Srbiju.

"SIEPA će u 2011. godini da stavi akcenat na privlačenje ulagača u sektorima automobilske i elektronske industrije i informaciono komunikacionih tehnologija", kazao je Laganin.

Najveće interesovanje za investicije u Srbiji pokazuju kompanije iz Italije i Nemačke, istakao je on i dodao da je najzanimljiviji region za ulaganje jug Srbije.

"Fijat je magnet za investitore automobilske industrije. Strane kompanije koje su počele da rade u Srbiji privlače druge da vide šta je ono što Srbije nudi", kazao je Laganin.

On je istakao da do sada nije izgubljen ni jedan od potencijalnih projekata za investicije, ali da je primećen efekat "odloženog dejstva", odnosno da kompanije teže donose odluke i da je realizacija usporenija, ali da su "svi projekti živi".

Pred kraj 2010. godine, istakao je, primećeno je da veliko interesovanje za sektor tekstilne industrije i turizma, gde se očekuje ulazak jedne od vodećih turističkih kompanija u banjskom turizmu u prvim mesecima ove godine.

On je ocenio da je kvalitetna radna snaga sa kojom strane kompanije imaju dobro iskustvo najveća prednost Srbije u privlačenju novih ulagača.

Dodatna prednost je veliki broj ugovora o slobodnoj trgovini, istakao je Laganin dodajući da SIEPA promovišemo Srbiju kao idealnu proizvodnu platformu za izvozno orjentisana preduzeća.

Laganin je kazao da je prema proceni SIEPA realno očekivati četiri milijarde dolara direktnih stranih investicija u Srbiji u 2011. godini imajući u vidu prodaju dela akcija Telekoma Srbije i planove Fijata.

"Grinfild projekti se realizuje u intervalu od devet meseci, a građevinska sezona kreće od marta, tako da Srbiju vidim kao veliko gradilište u 2011. godini", kazao je on.

Laganin je naveo da je SIEPA u 2010. godina organizovala nastupe domaćih firmi na 12 međunarodnih sajmova, što je rezultiralo ugovorenim poslovima potencijalno vrednim oko 400 miliona evra.

Srpske kompanije, dodao je, nastupile su i na sajmu u Alžiru gde je srednjoročno otvoreno tržište u vrednosti od 400 miliona evra.

Ono što je plan za 2011. je nastup na oko 20 međunarodnih sajmova, kazao je on Laganin.

Naveo je da je SIEPA kroz program internacionalizacije preduzeća sa 55 miliona dinara pomogli više od 180 kompanija da razviju međunarodni marketinga, dobiju sertifikate, dizajniranju nova pakovanja ili internet prezentacije.

Laganin je naglasio da će SIEPA nastaviti sa primenom tog programa i uvesti nove kao što je zakup zajedničkog prostora (show room), gde bi veliki broj srpskih kompanija pronašao interes da se predstavi na stranom tržištu.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik