Polemike o javnim nabavkama

Bez autora
Dec 05 2011

Političari i ekonomisti su saglasni da javne nabavke u Srbiji treba usaglasiti sa praksom EU, ali daju različite predloge kako da se zakonski uredi ta oblast i spreči korupcija. Potpredsednica Vlade Srbije Verica Kalanović najavila je, u izjavi datoj Tanjugu, da će konkretne primedbe na Nacrt izmena zakona o javnim nabavkama uputiti Radnoj grupi za izradu tog pravnog akta. Ona je naglasila da će predložiti organizacionu šemu nadležnosti, istakavši da bez toga "u nekim segmentima imamo prazan prostor, a gde god imamo prazan prostor ima mesta za korupciju". Kalanović je istakla da ima značajne primedbe na ovaj akt, kao što su nedovoljna definisanost nadležnosti učesnika u postupku javnih nabavki, pitanje neravnopravnosti učesnika, još uvek prisutan veliki obim birokratskih procedura, problem transparentnosti i sprečavanja korupcije. Analitičari ukazuju da se u zakonu mora, pre svega, efikasno rešiti problem nameštanja tendera u javnim nabavkama za unapred poznatog kupca.

Polemike o javnim nabavkamaPolitičari i ekonomisti su saglasni da javne nabavke u Srbiji treba usaglasiti sa praksom EU, ali daju različite predloge kako da se zakonski uredi ta oblast i spreči korupcija.

Potpredsednica Vlade Srbije Verica Kalanović najavila je, u izjavi datoj Tanjugu, da će konkretne primedbe na Nacrt izmena zakona o javnim nabavkama uputiti Radnoj grupi za izradu tog pravnog akta.

Ona je naglasila da će predložiti organizacionu šemu nadležnosti, istakavši da bez toga "u nekim segmentima imamo prazan prostor, a gde god imamo prazan prostor ima mesta za korupciju".

Kalanović je istakla da ima značajne primedbe na ovaj akt, kao što su nedovoljna definisanost nadležnosti učesnika u postupku javnih nabavki, pitanje neravnopravnosti učesnika, još uvek prisutan veliki obim birokratskih procedura, problem transparentnosti i sprečavanja korupcije.

Analitičari ukazuju da se u zakonu mora, pre svega, efikasno rešiti problem nameštanja tendera u javnim nabavkama za unapred poznatog kupca.

Ekonomista Miroslav Zdravković predlaže da se u Srbiji uvede sistem koji dobro funkcioniše u Južnoj Koreji. Tamo ponuđači prijave šalju kompjuterski, a potom se automatski pravi rang lista, na osnovu unetih kriterijuma i nema mogućnosti naknadnog prilagođavanja.

"Suština problema u Srbiji je upravo to naknadno doterivanje podataka, uz tajne dogovore nekome iza leđa", rekao je Zdravković za Tanjug.

Državni sekretar u Ministarstvu finansija Goran Radosavljević izjavio je ove nedelje, na okruglom stolu o javnim nabavkama u organizaciji Tanjuga, da Uprava za javne nabavke ne treba da vrši kontrolnu funkciju u procesu javnih nabavki, već bi to trebalo da bude prepušteno Državnoj revizorskoj instituciji (DRI).

Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić ocenio je , međutim, komentarišući nacrt ovog zakona, da to nije dobar predlog i da javne nabavke treba da kontroliše nezavisno telo, "jer DRI ne kontroliše suštinu problema, već samo papire."

Savić je u izjavi Tanjugu ukazao da nije dobra ni ideja da Ministarstvo finansija preuzme kontrolu nad procesom javnih nabavki, umesto dosadašnje Uprave za javne nabavke, "jer bi u tom slučaju ministarstvo kontrolisalo samo sebe."

"To neće rešiti glavni problem nameštanja tendera za unapred poznatog kupca, što znači da je procedura ta koja treba da bude pod kontrolom", tvrdi Savić.

Radosavljević je najavio da će javna rasprava o zakonu za javne nabavke trajati do sredine decembra i da bi taj zakonski akt Skupština Srbije trebao da usvoji, zajedno sa budžetom zemlje, do kraja 2011.

Kalanović upozorava, ističući svoje primedbe na Nacrt zakona o javnim nabavkama, da mala i srednja preduzeća neće moći da odgovore na veliki broj centralizovanih nabavki velikih vrednosti, a u uslovima ekonomske krize i poremećaja na tržištu, država je dužna da štiti taj sektor i da mu pruži prostor za učešće u javnim nabavkama.

Agencija za privredne registre može u značajnoj meri da prikaže poslovanje firmi i uslove koje one ispunjavaju, da kompanije ne bi morale svaki put da dostavljaju na tenderu te podatke, smatra ona.

Prema rečima potpredsednice vlade, u nacrtu tog zakona trebalo bi da budu i potpuno drugačiji procesi kada su u pitanju usluge izvođenja radova u odnosu na nabavku robe.

Zakon o javnim nabavkama je sistemski zakon koji se tiče svakog građanina Srbije, ističe Kalanović i podseća da se radi o velikim sredstvima koja obuhvataju između 12 i 15 procenata BDP-a , odnosno o nabavci robe vredne između 3,5 i 4,5 milijarde evra godišnje.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik