Vlada Republike Srbije usvojila je, na predlog Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja, Uredbu o uslovima i načinu privlačenja direktnih investicija i program oživljavanja velikih industrijskih centara od posebnog interesa za Republiku Srbiju za 2011. godinu.Cilj ovog programa je pokretanje proizvodnje i oživljavanje industrijskih centara u 15 jedinica lokalne samouprave upošljavanjem postojećih kapaciteta i izgradnjom novih proizvodnih pogona, kao i otvaranjem produktivnih novih radnih mesta i smanjivanjem regionalnih razlika od čijeg razvoja zavisi jedna petina stanovnika Srbije.
Vlada Republike Srbije usvojila je, na predlog Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja, Uredbu o uslovima i načinu privlačenja direktnih investicija i program oživljavanja velikih industrijskih centara od posebnog interesa za Republiku Srbiju za 2011. godinu, saopšteno je danas iz resornog ministarstva.
Cilj ovog programa je pokretanje proizvodnje i oživljavanje industrijskih centara u 15 jedinica lokalne samouprave upošljavanjem postojećih kapaciteta i izgradnjom novih proizvodnih pogona, kao i otvaranjem produktivnih novih radnih mesta i smanjivanjem regionalnih razlika od čijeg razvoja zavisi jedna petina stanovnika Srbije.
Programom su obuhvaćene jedinice lokalne samouprave koje imaju preko 50.000 stanovnika i u kojima je stopa nezaposlenosti preko 20 posto prema metodologiji Republičkog zavoda za statistiku za oktobar 2010. godine., odnosno Niš, Zaječar, Kraljevo, Novi Pazar, Loznica, Leskovac, Kruševac, Jagodina, Sremska Mitrovica, Aleksinac, Paraćin, Bačka Palanka, Ruma, Vršac i Bor.
Veliki industrijski centri od posebnog interesa, odnosno jedinice lokalne samouprave imaju kvalifikovanu radnu snagu i kao takvi predstavljaju nosioce razvoja određenih krajeva Srbije. Istovremeno. ubrzani privredni razvoj navedenih jedinica lokalne samuouprave je od posebnog interesa za Republiku Srbiju jer on doprinosi ravnomernom regionalnom razvoju i smanjenju stope nezaposlenosti, kao i razvoju susednih opština koje gravitiraju ka velikim industrijskim centrima, dodaje se u saopštenju.
Za sprovođenja mere podsticanja investicija i otvaranja novih radnih mesta, biće obezbeđeni veći podsticaji uključujući podsticaje za:
- investicije u proizvodni sektor po novootvorenom radnom mestu u iznosima:
- investicije u sektor usluga koje mogu biti predmet međunarodne trgovine:
Ukupan iznos dodeljenih sredstava ne može biti viši od 50 posto ukupne vrednosti ulaganja za velika privredna društva, odnosno 100 posto od ukupne vrednosti ulaganja za mala i srednja privredna društva.
Sredstva će biti dodeljena u zavisnosti od sektora i mesta investiranja za: investicije u proizvodni sektor čija je minimalna vrednost ulaganja milion evra i kojim se obezbeđuje otvaranje najmanje 50 novih radnih mesta i za investicije u proizvodni sektor u devastirana područja i područja od posebnog interesa čija je minimalna vrednost ulaganja 500.000 evra i kojim se obezbeđuje otvaranje najmanje 50 novih radnih mesta.
Uslovima propisanim Uredbom predviđa se da ukupan iznos dodeljenih sredstava ne može biti viši od 50 posto ukupne vrednosti ulaganja za velika privredna društva, odnosno 100 posto od ukupne vrednosti ulaganja za mala i srednja privredna društva.
Za investicije vrednosti preko 50 miliona evra i kojima se obezbeđuje otvaranje najmanje 300 novih radnih mesta, sredstva se određuju u iznosu do 20 posto od ukupne visine investicije, dok za investicije koje prelaze ukupan iznos od 200 miliona evra i kojima se obezbeđuje otvaranje najmanje 1.000 novih radnih mesta, sredstva se određuju u iznosu od 17 posto od ukupne visine investicije.
Srbija je do sada uspela da privuče znatan broj direktnih investicija, sprovođenjem Uredbi o uslovima i načinu privlačenja direktnih investicija. Na osnovu do sada objavljenih 12 javnih poziva dodeljeno je 85 miliona evra i obezbeđeno otvaranje više od 22.500 radnih mesta u Srbiji.