Austrijska građevinska grupa Por (PORR) planira da učestvuje na novim tenderima za gradnju autoputa na Koridoru 10 i u razvoju projekata zaštite životne sredine u Srbiji. Por je u Srbiji uspešno realizovao projekat gradnje Mosta na Adi Cigalnliji u Beogradu, čija je ugovorena cena 120 miliona evra, a gradi i petlju za pristup mostu sa čukaričke strane, vrednu oko 70 miliona evra. Por je u izgradnju deponija u Jagodini i Leskovcu direktno investirao po oko 10 miliona evra sopstvenog novca i zainteresovan je da raširi poslovanje u zaštiti životne sredine u Srbiji. Postoji još nekoliko lokalnih samouprava koje rade na rešavanju problema sa otpadom i Por na osnovu dva uspešna projekta u Srbiji želi da uspostavi isti model izgradnje deponija i u drugim opštinama. Plan je da se poslovanje Pora u Srbiji proširi i učešćem u modernizaciji železničke infrastrukture kroz pokretanje fabrike betonskih pragova za pruge u Svilajncu.
Austrijska građevinska grupa Por (PORR) planira da učestvuje na novim tenderima za gradnju autoputa na Koridoru 10 i u razvoju projekata zaštite životne sredine u Srbiji, izjavio je član Upravnog odbora te kompanije Valter Rekercugel.
On je u razgovoru sa novinarima iz Srbije kazao da je Por u Srbiji uspešno realizovao projekat gradnje Mosta na Adi Cigalnliji u Beogradu, čija je ugovorena cena 120 miliona evra, a gradi i petlju za pristup mostu sa čukaričke strane, vrednu oko 70 miliona evra.
"Por je u izgradnju deponija u Jagodini i Leskovcu direktno investirao po oko 10 miliona evra sopstvenog novca i zainteresovan je da raširi poslovanje u zaštiti životne sredine u Srbiji", kazao je Rekercugel, koji je i direktor Pora za centralnu i istočnu Evropu.
Prema njegovim rečima, postoji još nekoliko lokalnih samouprava koje rade na rešavanju problema sa otpadom i Por na osnovu dva uspešna projekta u Srbiji želi da uspostavi isti model izgradnje deponija i u drugim opštinama.
"Plan je da se poslovanje Pora u Srbiji proširi i učešćem u modernizaciji železničke infrastrukture kroz pokretanje fabrike betonskih pragova za pruge u Svilajncu", kazao je Rekercugel.
Kako je dodao, Por je za taj projekat dobio kredit od 2,8 miliona evra od Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i još toliko će investirati sopstvenog novca.
Fabrika u Svilajncu, kazao je Rekercugel, imaće kapacitet proizvodnje 400 pragova za pruge dnevno, što uz normalan rad u jednoj smeni omogućava proizvodnju 100.000 pragova godišnje.
Rekercugel je rekao da je oprema za fabriku već naručena u Italiji i da će proizvodnja početi u avgustu, a plan je da se pragovi proizvode za modernizaciju pruga u Srbiji i regionu.
Prema kompanijskim podacima, Por grupa je najveća građevinska kompanija u Austriji i u 2010. godini je imala prihod od 2,2 milijarde evra.