Danas je u Novom Sadu potpisan Ugovor o izvođenju radova na izgradnji novog Žeželjevog mosta, preko Dunava, u Novom Sadu. Ugovor su potpisali ambasador Vinsent Dežer, šef delegacije Evropske komisije u Srbiji, predsednik Vlade AP Vojvodine dr Bojan Pajtić, gradonačelnik Novog Sada Igor Pavličić, generalni direktor "Železnica Srbije" Milovan Marković i Hoze Alehandro Serano Kabrera, menadžer za Istočnu Evropu španske kompanije "AZVI", u ime izvođača radova, špansko-italijanskog konzorcijuma, koji čine "AZVI" Španija, "Tadei" Italija i "Horta Koslada" Španija. Kako je danas saopšteno, vrednost čitavog posla je oko 45,3 miliona evra, a novi most treba da bude sagrađen za 32 meseca, odnosno uključujući i pristupne saobraćajnice do kraja 2013. godine. Izgradnju Žeželjevog mosta sufinansiraju Evropska unija, Autonomna Pokrajina Vojvodina i Grad Novi Sad. Vlada Republike Srbije 3. juna 2010. godine ovlastila je "Železnice Srbije" da u ime Republike Srbije preuzmu prava i obaveze investitora izgradnje mosta.
Danas je u Novom Sadu potpisan Ugovor o izvođenju radova na izgradnji novog Žeželjevog mosta, preko Dunava, u Novom Sadu.
Ugovor su potpisali ambasador Vinsent Dežer, šef delegacije Evropske komisije u Srbiji, predsednik Vlade AP Vojvodine dr Bojan Pajtić, gradonačelnik Novog Sada Igor Pavličić, generalni direktor "Železnica Srbije" Milovan Marković i Hoze Alehandro Serano Kabrera, menadžer za Istočnu Evropu španske kompanije "AZVI", u ime izvođača radova, špansko-italijanskog konzorcijuma, koji čine "AZVI" Španija, "Tadei" Italija i "Horta Koslada" Španija.
Kako je danas saopšteno, vrednost čitavog posla je oko 45,3 miliona evra, a novi most treba da bude sagrađen za 32 meseca, odnosno uključujući i pristupne saobraćajnice do kraja 2013. godine. Izgradnju Žeželjevog mosta sufinansiraju Evropska unija, Autonomna Pokrajina Vojvodina i Grad Novi Sad. Vlada Republike Srbije 3. juna 2010. godine ovlastila je "Železnice Srbije" da u ime Republike Srbije preuzmu prava i obaveze investitora izgradnje mosta.
Izgradnju čelične konstrukcije Žeželjevog mosta finansiraće Evropska Unija iz bespovratnih sredstava IPA fonda, u vrednosti od oko 26,2 miliona evra.
Autonomna Pokrajina Vojvodina i Grad Novi Sad finansiraće demontažu privremenog i montažu novog mosta, u ukupnoj vrednosti od oko 19,1 milion evra. Pokrajina će obezbediti oko 12,7 miliona evra, a Novi Sad oko 6,4 miliona evra.
Novi most imaće dva železnička koloseka, dve drumske saobraćajnice širine 7,7 metara i dve pešačko-biciklističke staze širine dva i po metra. Most će biti izgrađen od čelične konstrukcije, sa dva luka i jednim rečnim stubom. Most će biti ukupne dužine 474 metra, širine 31 metar, a težina čelične konstrukcije biće 11.800 tona.
Finansiranje izrade idejnog projekta Žeželjevog mosta preko reke Dunav u Novom Sadu, kao i pripremu tenderske dokumentacije za izbor najpovoljnijeg izvođača za realizaciju ovog projekta obezbedila je Delegacija Evropske Unije u Republici Srbiji iz bespovratnih sredstava.
U saopštenju se navodi da sve aktivnosti na izradi idejnog projekta, izradi tenderske dokumentacije i sprovođenju tenderske procedure vodila je Delegacija Evropske Unije u Republici Srbiji, koja je formirala i Tendersku komisiju, sastavljenu od predstavnika Delegacije Evropske Unije u Srbiji, "Železnica Srbije" i AP Vojvodine. Na međunarodnom tenderu, koji je raspisan 3. septembra 2010. godine i realizovan po procedurama Evropske unije, bilo je deset ponuda, a ponudama je bilo obuhvaćeno oko 25 kompanija.
Špansko-italijaski konzorcijum "AZVI" Španija, "Tadei" Italija i "Horta Koslada" Španija ispunio je sve zahtevane kriterijume i pri tom ponudio najnižu cenu.
Izgradnja Žeželjevog mosta u skladu je sa planovima srpskih železnica da modernizuju severni železnički krak, iz Beograda prema Novom Sadu. Kako je saopšteno iz "Železnica Srbije", već u ovoj godini od Evropske investicione banke "Železnice Srbije" očekuju kredit od 150 miliona evra za modernizaciju i izgradnju dvokolosečne pruge na relaciji Stara Pazova – Novi Sad, za brzine do 160 kilometara na sat. Čitav ovaj projekat vredan je oko 220 miliona evra, a preostalih 70 miliona evra biće obezbeđen iz IPA fondova.