Predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević obišao je danas u Šangaju kinesku kompaniju "Mint", koja je poznata po inovacijama i po posvećenosti održivom razvoju.
Pored Vučevića, u obilasku fabrike te kompanije bila je i ministarka privrede Adrijana Mesarović.
Nakon obilaska, Vučević se sastao sa predsednikom kompanije Džong Hva Činom, a potom je održana investiciona konferencija u upravnoj zgradi kompanije, tokom koje su Mesarović i generalna direktorka za investicije i saradnju kompanije "Mint" potpisale memorandum o razumevanju Vlade Republike Srbije i te kompanije za investicione projekte u oblasti razvoja i logistike u Inđiji i Beogradu.
Vučević je u obraćanju istakao da, iako je Srbija kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, ona ne prekida tradicionalna prijateljstva kako sa Kinom, tako i sa mnogim drugim državama.
Jedina smo država u Evropi koja nije uvela sankcije Rusiji. Ponosni smo na posete predsednika Kine Si Đinpinga Srbiji i na to što je proglasio zajednicu sa zajedničkom budućnošću Srbije i Kine, rekao je on.
Premijer je uputio poziv kineskim kompanijama da dođu u našu zemlju i investiraju, naglasivši da je Srbija uređena država koja ima vredne i dobre ljude, dobar obrazovni sistem i zaposlene koji govore više stranih jezika i koji se raduju saradnji sa kompanijama iz Kine.
Prema njegovim rečima, dve trećine stranih investitora koji su odlučili da dođu na prostor Balkana, dolaze upravo u Srbiju, a to ne može da bude slučajno.
Mi se vrlo konstruktivno i kvalitetno takmičimo po rastu sa državama koje su članice Evropske unije. Dobili smo investicioni rejting. Nama je potrebno da imamo nove investicije, da ulažemo u nove tehnologije, predočio je Vučević, uz napomenu da Srbija teži održivom razvoju.
Predsednik Vlade je, takođe, naveo da će se sutra sastati sa premijerom Kine Li Ćijangom. On je rekao da će se sastati i sa predstavnicma drugih država, kao što je slovački premijer Robert Fico, kao i predstavnicima više kineskih kompanija.
Premijer je predočio da je imao dobar razgovor i sa predstavnicima kineskog univerziteta tehničkog profila koji je jedan od devet motora razvoja Kine.
Oni će vrlo brzo doći sa svojim kapacitetima u Srbiju, da zajedno rade sa univerzitetima u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu. Neophodno je da razvoj našeg društva zasnivamo na nauci, inovacijama, znanju i u tom smislu je važno da studenti, pre svega postdiplomskih studija, mogu da provedu bar jednu godinu kod njih na univerzitetu, naveo je Vučević.