Kada strani investitor vidi rezultate Izveštaja od globalnoj konkuretnosti u ovoj i narednoj godini i poražavajuće 95. mesto Srbije među 142 države, nema puno razloga da dođe u našu zemlju. Posebno kada se uporedimo sa rejtingom naših suseda, koji je znatno bolji. Hrvatska je zauzela 76. poziciju, a Crna Gora je još atraktivnija i našla se na 60. mestu. Ako je za utehu, Srbija ima za nijansu kvalitetnije uslove za ulaganje od Bosne i Hercegovine, koja je 100. na listi Evropskog ekonomskog foruma. Konkurentnost Srbije najviše koče spora birokratija, korupcija, inflacija, politička nestabilnost, poreske stope, nedovoljno razvijena infrastruktura... Najviše negativnih poena Srbija je dobila zbog neefikasnosti državne birokratije. To je očigledno glavni problem na koji ukazuju investitori. Ne postoji pet univerzalnih primedbi investitora, već sve zavisi od opštine do opštine. Negde nema kvalitetetnog puta, negde ne postoji infrastruktura, kao na primer na jugu, gde nije urađena gasifikacija.
Kada strani investitor vidi rezultate Izveštaja od globalnoj konkuretnosti u ovoj i narednoj godini i poražavajuće 95. mesto Srbije među 142 države, nema puno razloga da dođe u našu zemlju.
Posebno kada se uporedimo sa rejtingom naših suseda, koji je znatno bolji. Hrvatska je zauzela 76. poziciju, a Crna Gora je još atraktivnija i našla se na 60. mestu. Ako je za utehu, Srbija ima za nijansu kvalitetnije uslove za ulaganje od Bosne i Hercegovine, koja je 100. na listi Evropskog ekonomskog foruma.
Konkurentnost Srbije najviše koče spora birokratija, korupcija, inflacija, politička nestabilnost, poreske stope, nedovoljno razvijena infrastruktura...
Najviše negativnih poena Srbija je dobila zbog neefikasnosti državne birokratije. To je očigledno glavni problem na koji ukazuju investitori.
- Ne postoji pet univerzalnih primedbi investitora, već sve zavisi od opštine do opštine - kažu u Agenciji za strana ulaganja i promociju izvoza.
- Negde nema kvalitetetnog puta, negde ne postoji infrastruktura, kao na primer na jugu, gde nije urađena gasifikacija. Dešava se da u industrijskim zonama nema dovoljno kapaciteta za snabdevanje strujom, a često opštione nude prostor kao industrijsku zonu, a te lokacije nemaju nikakvu infrastrukturu, pa se lokalna vlast obavezuje da će sve obezbediti kada budu imali dogovor sa investitorom. A negde je lokalna samouprava spora u izdavanju dozvola, koje su u njihovoj nadležnosti.
Tako je Srbija po broju procedura za otpočinjanje biznisa na 65. mestu, dok je Hrvatska na 34. Kada su u Evropskom ekonomskom forumu obrađivali broj dana koji je potreban da bi investitor krenuo sa poslom, Srbija je završila na 51. poziciji, a Hrvatska na 21. mestu. Pre dve godine stručnjaci Svetske banke izračunali su da je od ideje da se investira u Srbiji do konačne realizacuije potrebno 270 dana, odnosno devet meseci. Situacija ništa nije bolja ni danas. Najgore rezulatet naša zemlja ima u tržišnoj dominaciji, gde smo se među 142 zemlje našli na 139. poziciji. Loše je ocenjena i naša efikasnost u borbi protiv monopola i lokalna tržišna konkurencija.
Ni ocene naših institucija nisu ništa bolje. Tako smo po sudskoj nezavisnosti na 128. mestu, a po favorizovanju u odlukama državnih zvaničnika na 124. A zbog rasipništva u državnoj potrošnji završili smo na 130. dok smo po opterećenju vladinih regulativa na 134 mestu.
Da privredni ambijent u Srbiji nije dovoljno konkurentan potvrđuju i veća strana ulaganja u Bugarskoj Rumuniji, Hrvatskoj... Ekonomisti stalno ponavljaju da moramo pokušati da privučemo one koji žele da proizvode, jer Srbija mora biti izvozno orijentisana zemlja.