Da bi se, konačno, zaključila kupoprodaja između belgijske grupacije „Delez“ i domaćeg „Delta Maksija“, vredna 932,5 miliona evra, neophodna je dozvola Komisije za zaštitu konkurencije, koja je, pre dva dana, saopštila da je produžila rok za izdavanje navedenog akta na naredna tri meseca. Od dozvole iste komisije zavisi i prodaja „Telekoma Srbija“. Naime, pošto nije na vreme dobio odgovor od Antimonopolske komisije, „Telekom Austrija“ je na tenderu za prodaju srpskog teleoperatera ponudio nižu cenu od tražene. Na taj način dobio je prostor za pregovore, koji još traju. S druge strane, u Srbiju je u januaru stiglo svega 56 miliona dolara stranih investicije. Samo investicija „Deleza“ i „Telekoma Austrija“ donosi čak 2,33 milijarde evra, odnosno oko 40 puta više od onoga što je u ovoj godini u Srbiju uloženo. Procedure kojima se utvrđuje koncentracija na tržištu svuda u Evropi traju određeno vreme, odnosno nisu kratke.
Da bi se, konačno, zaključila kupoprodaja između belgijske grupacije „Delez“ i domaćeg „Delta Maksija“, vredna 932,5 miliona evra, neophodna je dozvola Komisije za zaštitu konkurencije, koja je, pre dva dana, saopštila da je produžila rok za izdavanje navedenog akta na naredna tri meseca.
Od dozvole iste komisije zavisi i prodaja „Telekoma Srbija“. Naime, pošto nije na vreme dobio odgovor od Antimonopolske komisije, „Telekom Austrija“ je na tenderu za prodaju srpskog teleoperatera ponudio nižu cenu od tražene. Na taj način dobio je prostor za pregovore, koji još traju.
S druge strane, u Srbiju je u januaru stiglo svega 56 miliona dolara stranih investicije. Samo investicija „Deleza“ i „Telekoma Austrija“ donosi čak 2,33 milijarde evra, odnosno oko 40 puta više od onoga što je u ovoj godini u Srbiju uloženo.
- Procedure kojima se utvrđuje koncentracija na tržištu svuda u Evropi traju određeno vreme, odnosno nisu kratke. Ali, potreba Srbije za investicijima, kao i za ulaskom stranog kapitala je velika, i ljudi koji rade u institucijama trebalo bi da imaju svest o tome - smatra Đorđe Vukotić, rukovodilac pravnog tima Jedinice za sprovođenje sveobuhvatne reforme propisa pri Vladi Srbije.
- Proceduru treba da ubrzaju onoliko koliko mogu. Moraju da ispoštuju zakonsku formu. Zakonske procedure propisuju rokove, ali krajnji rok ne treba uvek da bude rok u kome se posao završi. Jedna mala zemlja kao Srbija treba da uradi više i da maksimalno ubrza postupak.
U Agenciji za strana ulaganja i promociju izvoza kažu da do sada nisu sarađivali sa investitorom kome je potrebno rešenje Komisije za zaštitu konkurencije. Ali, evidentno je i da zastoja u administaciji, koji ne idu naruku ulagačima, očito, ima.
- Postoje propisi koji usporavaju rad i državnih institucija i potencijalnih investitora - kaže Goran Džafić, zamenik direktora SIEPA.
- Investitori sa kojima sarađujemo uglavnom grade nove fabrike, i mi se najčešće susrećemo sa sporim izdavanjem građevinskih dozvola. Problema ima i u ekologiji. Stranci hoće da ispoštuju svetske i evropske ekološke standarde, a to često znači da mora da se „uklopi“ od šest do sedam naših institucija, i to traje. U interesu ulagača je da se čitav proces završi što pre.