U ovoj godini navršava se decenija od dolaska velikih stranih ulagača u Srbiju nakon promena. Četiri strane kompanije koje su u Srbiju došle među prvima, a do sada su uložile skoro milijardu evra, kažu da se nisu pokajale. Planiraju i nove investicije, međutim, glavne zamerke su nepredvidivost tržišta, često odustajanje od ranije postignutih dogovora i glomazna administracija su usporavale rad, a pohvale idu i Narodnoj banci koja je doprinela da banke krizu dočekaju spremno. Ta banka će nastaviti da i dalje ulaže, a to potkrepljuje činjenicom da su započeli izgradnju nove upravne zgrade u Beogradu vredne 35 miliona evra. Kompanija “Holcim” posluje u Srbiji od 2002. kada je privatizovala Fabriku cementa u Popovcu, a do sada je ovde investirala oko 100 miliona evra.
U ovoj godini navršava se decenija od dolaska velikih stranih ulagača u Srbiju nakon promena.
Četiri strane kompanije koje su u Srbiju došle među prvima, a do sada su uložile skoro milijardu evra, kažu da se nisu pokajale. Planiraju i nove investicije, međutim, glavne zamerke su nepredvidivost tržišta, često odustajanje od ranije postignutih dogovora i glomazna administracija su usporavale rad, a pohvale idu i Narodnoj banci koja je doprinela da banke krizu dočekaju spremno - kaže Oliver Regl.
Ističe da će ta banka nastaviti da i dalje ulaže, a to potkrepljuje činjenicom da su započeli izgradnju nove upravne zgrade u Beogradu vredne 35 miliona evra. Kompanija “Holcim” posluje u Srbiji od 2002. kada je privatizovala Fabriku cementa u Popovcu, a do sada je ovde investirala oko 100 miliona evra. - Zamerke idu na račun birokratije.
Procedure su preobimne i ima ih mnogo, a što nikako nije dobro za efikasno poslovanje. Praksa “Holcima” jeste da ispunjava sve zakonske obaveze i bilo bi veoma dobro da država ima snage da procesuira sve one koji se ne ponašaju u skladu sa pravilima - ukazuje Gustavo Navaro, generalni direktor “Holcima Srbija”.
I ova kompanija će u narednom periodu nastaviti da ulaže, ali koliko zavisiće pre svega od ekonomske situacije.
Da su Srbi čuvene pivopije uverila se i kompanija “Karlsberg” koja je septembra 2003. akvizicijom „Pivare Čelarevo“ postala jedna od vodećih investitora u našoj zemlji, a dosad je uložila oko 160 miliona evra.
- Najveća prepreka za razvoj ekonomskih prilika u Srbiji je obimna administracija i papirologija koja usporava dolazak stranih investicija. Mnoge stvari su unapređene u poslednje vreme, a napor koji država ulaže u reforme za ulazak u EU je veoma pozitivan - ističe Andrej Beslać, direktor razvoja poslovanja “Karlsberga Srbija”.
U toj kompaniji kažu da neće prestati s inovacijama i investicijama ni ubuduće, jer to nisu uradili ni u periodu najveće krize.
- Nova ulaganja su planirana i već smo ponudili tržištu nove proizvode. Na početku 2004. posedovali smo 10 odsto tržišta, a trenutno je naš udeo 30 odsto - zaključuje Beslać.
Većina investicija u Srbiju dolazi iz Austrije i Grčke, ali sa ulaganjem od 200 miliona “Britiš ameriken tobako” (BAT) spada u red najvećih. Ozbiljnije prisustvo kreće od 2003. kada su privatizovali Duvansku industriju Vranje.
- Ključne pohvale državi se odnose na otvorenost za dijalog sa privredom. Kada govorimo o zamerkama, one se odnose na predvidivost regulatornog okruženja, kao i nepoštovanje ranije postignutih dogovora. Poslednji primer za to se desio krajem prošle godine i odnosio se na iznenadnu promenu ranije utvrđenog akciznog kalendara na bazi kojeg smo pravili svoje poslovne planove. Srbija svakako ima svoju ekonomsku perspektivu i BAT veruje u Srbiju kao povoljnu investicionu destinaciju - zaključio je Srđan Lazović, direktor za korporativne i regulatorne poslove u BAT-u.