Kada im sredinom januara naredne godine istekne zakup u nesuđenoj fabrici rezervnih delova „Reum“, „Panasonik“ će doneti odluku kako da nastave dalje. U stalnom su kontaktu sa menadžerima „Panasonika“ koji ne postavljaju pitanje opstanka u Svilajncu. Oni će u januaru doneti odluku da li će kupiti halu od „Reuma“ ili graditi vlastitu fabriku. U interesu je da se ovde dobije slobodnu carinsku zonu, za šta je ova opština donela sve odluke, a sada se čeka „zeleno svetlo“ Vlade Srbije. Bitno je i da izjednači Svilajnac sa industrijskim centrima u Srbiji u kojima se novim ulagačima odobravaju podsticaji od 10.000 evra po radnom mestu. Poznata austrijska kompanija „Por“ nedavno je, inače, za 1,2 miliona evra kupila hale i ostalu imovinu bivše fabrike „Vis“ u Svilajncu. Ova firma uložila je 8,5 miliona evra za rekonstrukciju postojećih hala i kupovinu opreme i planira da krene sa proizvodnjom betonskih železničkih pragova polovinom naredne godine, i da zaposli 50 radnika.
Kada im sredinom januara naredne godine istekne zakup u nesuđenoj fabrici rezervnih delova „Reum“, „Panasonik“ će doneti odluku kako da nastave dalje.
- U stalnom smo kontaktu sa menadžerima „Panasonika“ koji ne postavljaju pitanje opstanka u Svilajncu. Oni će u januaru doneti odluku da li će kupiti halu od „Reuma“ ili graditi vlastitu fabriku - kaže za „Novosti“ Predrag Milanović, zamenik predsednika opštine.
- U njihovom i našem interesu je da ovde dobijemo slobodnu carinsku zonu, za šta je naša opština donela sve odluke, a sada se čeka „zeleno svetlo“ Vlade Srbije. Bitno je i da izjednači Svilajnac sa industrijskim centrima u Srbiji u kojima se novim ulagačima odobravaju podsticaji od 10.000 evra po radnom mestu.
Poznata austrijska kompanija „Por“ nedavno je, inače, za 1,2 miliona evra kupila hale i ostalu imovinu bivše fabrike „Vis“ u Svilajncu.
- Ova firma uložila je 8,5 miliona evra za rekonstrukciju postojećih hala i kupovinu opreme i planira da krene sa proizvodnjom betonskih železničkih pragova polovinom naredne godine, i da zaposli 50 radnika - veli Predrag Milanović.
Opštinski čelnici Svilajnca kažu da su svesni da ulagači uvek idu tamo gde je razvijenija infrastruktura. U tom smislu, radi se na obnavljanju gradskih saobraćajnica, a rekonstruisane su i deonice puta na ulazu u Svilajnac iz pravca autoputa, i od grada do industrijske zone „Veliko polje“. Podignuta su još dva mosta na Resavi.
- Vrednost radova na rekonstrukciji i modernizaciji putne mreže u našoj opštini iznosi 400 miliona dinara, a obavljeni su vredni radovi na proširenju vodovoda i kanalizacije i na nasipanju seoskih puteva - kaže Milanović.
- Sigurni smo da ćemo ovim aktivnostima doprineti razvoju opštine. Trenutno, u novim pogonima u Svilajncu izraelskoj firmi koja proizvodi začinsko bilje, holandsko-izraelskoj kompaniji za proizvodnju kornišona i pogonu „Panasonika“, ne računajući zaposlene na gradilištima u toku, radi oko 200 lica.
Nažalost, zbog prestanka rada nekoliko fabrika posle privatizacije i sve češćim zatvaranjem trgovinskih i drugih radnji, ukupan broj nezaposlenih na evideniciji NSP nije smanjen.