Investitore koji namjeravaju da ulože novac u BiH najviše zanima politička i pravna stabilnost, ali ih interesuju i uslovi života u zemlji, kolike su prosječne stanarine i da li postoje vrtići i škole na engleskom jeziku. Politička stabilnost je preduslov za investiranje, tako da strani investitori najviše pokazuju interesovanje za političku situaciju u zemlji. Strane investitore u RS, prije svega, zanima zakonska regulativa, troškovi poslovanja, raspoloživa radna snaga, infrastruktura i uslovi življenja. Investitore koji su zainteresovani za ulaganje u solarnu energiju zanima i broj sunčanih dana u godini. Strani investitori zainteresovani su za kvalitet, cijenu i strukturu radne snage u RS, ali ima i onih ulagača koje zanimaju i pojedinosti koje se ne odnose na ulaganja, nego na uslove življenja u RS.
Investitore koji namjeravaju da ulože novac u BiH najviše zanima politička i pravna stabilnost, ali ih interesuju i uslovi života u zemlji, kolike su prosječne stanarine i da li postoje vrtići i škole na engleskom jeziku.
- Politička stabilnost je preduslov za investiranje, tako da strani investitori najviše pokazuju interesovanje za političku situaciju u zemlji - istakla je šef sektora za investiranje i podršku u Agenciji za unapređenje stranih investicija u BiH (FIPA) Majda Bećirović.
Portparol Ministarstva za ekonomske odnose i regionalnu saradnju RS Danijela Pejić ističe da strane investitore u RS, prije svega, zanima zakonska regulativa, troškovi poslovanja, raspoloživa radna snaga, infrastruktura i uslovi življenja.
- Investitore koji su zainteresovani za ulaganje u solarnu energiju zanima i broj sunčanih dana u godini - rekla je Pejićeva i dodala da su strani investitori zainteresovani za kvalitet, cijenu i strukturu radne snage u RS, ali da ima i onih ulagača koje zanimaju i pojedinosti koje se ne odnose na ulaganja, nego na uslove življenja u RS.
- U tom smislu ih interesuje kolike su prosječne stanarine, da li postoje vrtići i škole na engleskom jeziku, ukoliko bi oni odlučili da ulažu, ali i da žive ovdje - istakla je Pejićeva.
Bećirevićeva navodi da se investitori često interesuju i za visinu poreza, poreske olakšice, prosječnu platu, finansijske podsticaje i operativne troškove poslovanja.
Ona ističe da su najzahtjevniji investitori u BiH iz Austrije, Srbije, Hrvatske i Slovenije, zatim Švajcarske, Njemačke, Rusije, Holandije, Italije, SAD i Turske.
Kao najveće prednosti BiH u privlačenju stranih investitora, Bećirovićeva navodi stabilan finansijski sektor, ugovore o slobodnoj trgovini i preferencijalnom izvoznom režimu, te povoljnu zakonsku regulativu.
Politička stabilnost
Predsjednik Skupštine udruženja ekonomista RS SWOT Goran Račić je istakao da nepovoljne političke prilike u BiH u značajnoj mjeri odbijaju strane investitore.
- Konstitutivni narodi u BiH još uvijek nisu uspjeli da se dogovore o strateškim ciljevima i interesima i zbog toga će proći još mnogo vremena dok stanje ne bude na onom nivou koji je prihvatljiv za strane investitore - istakao je Račić i dodao da se investitori koji dolaze u BiH, interesuju i za brzinu i jednostavnost procedure.