USAID obezbeđuje 1,5 milijardi evra za „čistu energiju“

Bez autora
Nov 16 2010

Agencija SAD za međunarodni razvoj radi s nekoliko investitora, koji zajedno mogu da donesu više od 1,5 milijardi evra vredne investicije u dobijanje energije iz vetra u Srbiji. Za realizaciju tih ulaganja neophodne su reforme u zakonodstvu, a najvažnije je pitanje povezivanja na elektromrežu. Izuzimajući hidropotencijal, Srbija koristi manje od jedan odsto raspoloživih izvora energije iz obnovljivih izvora. Srbija će se u narednih pet do sedam godina truditi da privuče dve milijarde evra u obnovljive izvore energije. U naredne dve godine, ta ulaganja bi trebalo da dostignu pola milijarde evra. Na konferenciji o investicijama u obnovljive izvore energije u Srbiji predstavljena su četiri vodiča sa informacijama za investitore zainteresovane za ulaganje u obnovljive izvore energije u Srbiji. Vodiči pružaju detaljne mape puta kroz postojeće zakone i regulative za biomasu, male hidroelektrane, geotermalne izvore i vetar. Svaki od njih detaljno opisuje administrativne procedure i identifikuje relevantne institucije i dokumenta za planiranje i izradu projekata.

USAID obezbeđuje 1,5 milijardi evra za „čistu energiju“Agencija SAD za međunarodni razvoj radi s nekoliko investitora, koji zajedno mogu da donesu više od 1,5 milijardi evra vredne investicije u dobijanje energije iz vetra u Srbiji, rekla je ambasadorka SAD u Srbiji Meri Vorlik na konferenciji o investicijama u obnovljive izvore energije u Srbiji.

Za realizaciju tih ulaganja neophodne su reforme u zakonodstvu, a najvažnije je pitanje povezivanja na elektromrežu.

Meri Vorlik kaže da, izuzimajući hidropotencijal, Srbija koristi manje od jedan odsto raspoloživih izvora energije iz obnovljivih izvora.

Nikola Rajaković, državni sekretar u Ministarstvu energetike, rekao je da će se Srbija u narednih pet do sedam godina truditi da privuče dve milijarde evra u obnovljive izvore energije. U naredne dve godine, ta ulaganja bi trebalo da dostignu pola milijarde evra, rekao je Rajaković, predstavljajući tom prilikom četiri vodiča sa informacijama za investitore zainteresovane za ulaganje u obnovljive izvore energije u Srbiji.

Vodiči pružaju detaljne mape puta kroz postojeće zakone i regulative za biomasu, male hidroelektrane, geotermalne izvore i vetar. Svaki od njih detaljno opisuje administrativne procedure i identifikuje relevantne institucije i dokumenta za planiranje i izradu projekata.

Tim vodičima trebalo bi da budu rešene pravno-regulativne prepreke i iskorišćen veoma veliki potencijal zemlje za ulaganje u obnovljive izvore energije. To će biti velika razvojna šansa za srpsku energetiku i privredu u celini jer postoji veliko interesovanje investitora za tu vrstu ulaganja, rekao je on.

Ambasador Nemačke u Srbiji Volfram Mas kazao je da će Nemačka nastaviti da podržava razvoj energetskog sektora Srbije.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik