U idućoj financijskoj perspektivi EU-a od 2014. do 2020 regionalni razvoj prvi put će nadmašiti poljoprivredu te će se za njega izdvojiti više od polovice ukupnog EU-ova proračuna. To pokazuje koliku važnost EU pripisuje regionalnom razvoju, za koji sada izdvaja 37 posto ukupnog proračuna. Dosad su pripremili 36 projekata čija je vrijednost triput nadmašuje novac koji će im biti na raspolaganju, a Hrvatska bi nakon priključenja na raspolaganju trebala imati 330 milijuna eura. Hrvatska je dosad bila relativno uspješna u iskorištavanju pretpristupnih fondova. Hrvatska može slijediti uspješan put Poljske u povlačenju novca iz EU-ovih fondova (ukupno 67,3 milijarde eura), ali i izbjeći brojne prepreke na tom putu. Važno je imati pripremljene projekte, jer je Poljska u šest godina, zahvaljujući prije svega izdašnim EU-ovim fondovima, s 49 posto došla na 61 posto prosječne razvijenosti EU-a.
»Zbog povlačenja novca iz kohezijskog i strukturnih fondova EU-a, moramo imati čvrstu strategiju regionalnog razvoja Hrvatske nakon priključenja«, kazao je u utorak Božidar Pankretić, potpredsjednik Vlade i ministar regionalnog razvoja, šumarstva i vodnoga gospodarstva, na okruglom stolu »Utjecaj procesa pristupanja Hrvatskoj EU i europskih fondova na regionalni razvoj Hrvatske«.
Dodao je da će u idućoj financijskoj perspektivi EU-a od 2014. do 2020 regionalni razvoj prvi put nadmašiti poljoprivredu te da će se za njega izdvojiti više od polovice ukupnog EU-ova proračuna. To pokazuje koliku važnost EU pripisuje regionalnom razvoju, za koji sada izdvaja 37 posto ukupnog proračuna.
»Dosad smo pripremili 36 projekata čija je vrijednost triput nadmašuje novac koji će nam biti na raspolaganju, a Hrvatska bi nakon priključenja na raspolaganju trebala imati 330 milijuna eura«, rekao je Pankretić, te dodao da je Hrvatska dosad bila relativno uspješna u iskorištavanju pretpristupnih fondova.
Weislaw Tarka, poljski veleposlanik u Hrvatskoj, napomenuo je da Hrvatska može slijediti uspješan put Poljske u povlačenju novca iz EU-ovih fondova (ukupno 67,3 milijarde eura), ali i izbjeći brojne prepreke na tom putu. Važno je imati pripremljene projekte, jer je Poljska u šest godina, zahvaljujući prije svega izdašnim EU-ovim fondovima, s 49 posto došla na 61 posto prosječne razvijenosti EU-a.
Mate Granić, predsjednik Hrvatskog društva lobista (HDL), osvrnuo se na ulogu aktivnog lobiranja u izradi projekata za strukturne fondove te naglasio da je za uspješno zaključenje pretpristupnih pregovora te pravodobno potpisivanje pristupnog sporazuma i provedbu referenduma o priključenju ključna Vladina odlučnost u privatizaciji brodogradilišta.
Hrvatska će, kaže, imati većih problema sa zatvaranjem poglavlja 8 o tržišnom natjecanju, posebno što se tiče restrukturiranja brodogradnje, a manje s poglavljem 23 o pravosuđu i ljudskim pravima. »Tu neće biti popusta, jer nigdje u Europi nema šest brodogradilišta na tako malom prostoru«, kazao je Granić.
Ministar Pankretić predstavio je mogućnost povlačenja novca kroz Operativni program za regionalnu konkurentnost.
Hrvatska, kaže, može u 2012. i 2013, godini računati na 2,205 milijardi eura za regionalni razvoja. »Na nacionalnom ćemo planu ispuniti uvjete, kroz tri statističke regije, ali županije, kako su sada ustrojene, ne mogu povlačiti novac iz EU-ova fonda za regionalni razvoj«, zaključio je Pankretić.