Personalizovane elektronske karte za javni prevoz putnici će moći da dopunjavaju od 25. januara, a njihova upotreba počeće od 1. februara, kada će ceo "Bus plus" sistem biti pušten u rad. Druge dve vrste elektronskih karata, plastične nepersonalizovane, čija izrada košta 250 dinara i važi tri godine, kao i papirne nepersonalizovane, koje koštaju 40 dinara i važe tri meseca, moći će da se kupe posle 15. januara.U Direkciji za javni prevoz ponavljaju da će peronalizovane karte sa slikom i imenom korisnika moći da se dopune po ceni sadašnje mesečne markice na 800 lokacija širom Beograda, među kojima su kiosci "Future", "Štampe" i druge prodavnice. Takođe, druga zona je ukinuta za sve korisnike javnog prevoza koji plaćaju mesečnu kartu.
Personalizovane elektronske karte za javni prevoz putnici će moći da dopunjavaju od 25. januara, a njihova upotreba počeće od 1. februara, kada će ceo "Bus plus" sistem biti pušten u rad.
Druge dve vrste elektronskih karata, plastične nepersonalizovane, čija izrada košta 250 dinara i važi tri godine, kao i papirne nepersonalizovane, koje koštaju 40 dinara i važe tri meseca, moći će da se kupe posle 15. januara.
U Direkciji za javni prevoz ponavljaju da će peronalizovane karte sa slikom i imenom korisnika moći da se dopune po ceni sadašnje mesečne markice na 800 lokacija širom Beograda, među kojima su kiosci "Future", "Štampe" i druge prodavnice. Takođe, podsećaju da je druga zona ukinuta za sve korisnike javnog prevoza koji plaćaju mesečnu kartu.
- U zavisnosti od kategorije kojoj pripadaju, putnici koji koriste pretplatne karte sada će plaćati istu cenu - objašnjava Goran Stanojević iz Direkcije za javni prevoz.
- To znači da će sve zaposlene mesečna karta stajati 2.680 dinara, za srednjoškolce, studente, penzionere, invalide, nezaposlene, žene od 60 do 65 godina i izbegle pretplatna povlašćena karta je 1.000 dinara, a za osnovce 600 dinara.
Cene pojedinačnih karata i dalje će biti različite po zonama.
Na pomenutim prodajnim mestima građani će moći da nabave i nepersonalizovane karte - elektronsku, koju će moći da dopunjavaju više puta u bilo kojem iznosu, a u prodaji će biti i papirna, koja može da se dopunjava sa najviše 500 dinara kredita.
Prilikom vožnje, kada korisnik overi nepersonalizovanu kartu, sa nje će biti skinuta suma u vrednosti jedne karte, što znači 60 ili 95 dinara, zavisno od zone.
Građani koji retko koriste javni prevoz ili turisti imaće i četvrtu mogućnost, a to je kupovina karte za jednu vožnju kod vozača u vozilu.
- Putnici sve vrste karata, osim kupljenih kod vozača, moraju da validiraju prilikom ulaska u vozilo tako što će je približiti automatu, a ceo proces traje manje od sekunde i neće stvarati dodatne gužve - ističe Stanojević.
- Bitno je i to da će validatori za očitavanje karata raditi samo dok je vozilo na stanici, a ne i tokom vožnje. Kada kontrolor uđe u vozilo, on će sa posebnim aparatom moći da očita da li je putnik platio vožnju, kao i da blokira kartu onima koji to nisu učinili.
U Direkciji za javni prevoz navode da će od 1. februara u vozilima javnog prevoza raditi 200 kontrolora.