Poskupljenje goriva u Srbiji, na žalost vozača, više nije - novost. Zbog rasta cena nafte na svetskim berzama, računi za sve vrste benzina i dizela od početka godine porasli su za oko 15 odsto. A od sledećeg ponedeljka, u Srbiji će početi da važe jednake akcize na sve benzine i dizel goriva, čime će namet na domaći BMB 95 biti povećan za 4,5 dinara, a za dizel D 2 - dva dinara.To će se, po svemu sudeći, odmah odraziti i na cene na pumpama. Kako je Naftna industrija Srbije najavila, novi iznos akciza izazvaće analogni rast cena ovih derivata.
Poskupljenje goriva u Srbiji, na žalost vozača, više nije - novost. Zbog rasta cena nafte na svetskim berzama, računi za sve vrste benzina i dizela od početka godine porasli su za oko 15 odsto.
A od sledećeg ponedeljka, u Srbiji će početi da važe jednake akcize na sve benzine i dizel goriva, čime će namet na domaći BMB 95 biti povećan za 4,5 dinara, a za dizel D 2 - dva dinara.
To će se, po svemu sudeći, odmah odraziti i na cene na pumpama. Kako je Naftna industrija Srbije najavila, novi iznos akciza izazvaće analogni rast cena ovih derivata. Na njihovim pumpama BMB 95 košta od 127,4 do 132,4 dinara po litru, dok je cena dizela D 2 od 120,4 do 126,4 dinara.
Tako će, u proseku, nova cena domaćeg benzina biti 134 dinara, a dizela 125 dinara. Naftaši i ove godine beleže pad prometa, a minus će još pojačati poskupljenje zbog rasta akciza.
- Kada počnu da se primenjuju nove akcize, videćemo kako će reagovati tržište - kaže Ljubinko Savić, savetnik za energetiku u Privrednoj komori Srbije.
- Ali, većina stanovništva nije u dobroj finansijskoj situaciji, pa bi mogao da se očekuje pad prodaje goriva. Srednji i niži sloj građana kupovao je domaći benzin, a dizel D 2 zastupljen je u poljoprivredi i autoprevozu.
Sa jedne strane, država je podigla akcize, a zbog rasta cena nafte, derivati su više puta poskupljivali od početka godine. Na drugoj strani, plate građana nisu se povećale, pa deluje da je gorivo postalo luksuz.
Slobodno formiranje cena prepušteno je od početka vlasnicima pumpi u Srbiji. Ali, u susednoj Hrvatskoj, maloprodajni cenovnik i dalje se određuje jednom nedeljno po propisanoj formuli. Brojke pokazuju da je na pumpama preko granice, evrodizel jeftiniji za 15 dinara po litru. U Hrvatskoj je gorivo, od početka godine, čak dva puta pojeftinilo, za razliku od domaćih trgovaca, kod kojih cene neprestano rastu.
Po Savićevim rečima, sa poskupljenjem goriva zbog akciza, razlika u ceni između domaćeg benzina BMB 95 i uvoznog „evropremijuma“ biće mala.
- Zato će se mnogi vozači odlučiti da isprobaju gorivo „evro“ kvaliteta - kaže on.
- Tržište je doskoro bilo zatvoreno, gorivo iz uvoza mnogima nije bilo pristupačno, pa će mnogi iz znatiželje početi da kupuju „evropremijum“, očekujući da će tako prelaziti veću kilometražu.
Grčka, pa Srbija
Cene evrodizela i benzina evropremijum BMB 95 u Srbiji su više nego u svim zemljama okruženja, osim Grčke, pokazuju podaci Udruženja naftnih kompanija Srbije. Cene evrodizela i evropremijuma u Srbiji više su nego u Mađarskoj, Rumuniji, Bugarskoj, Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Makedoniji i Sloveniji.