Potpredsednik Vlade i ministar spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija Rasim Ljajić istakao je povodom najava brojnih poskupljenja da država neće sedeti skrštenih ruku i da je spremna i da interveniše iz robnih rezervi. Najavljena poskupljenja ne samo da smanjuju promet u trgovinama, već značajno utiču na životni standard stanovništva.Uredba o maržama ostaće na snazi, ali sada će biti važnije da se preduzmu mere koje će kod proizvođača smanjiti pritisak.
Potpredsednik Vlade i ministar spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija Rasim Ljajić istakao je povodom najava brojnih poskupljenja da država neće sedeti skrštenih ruku i da je spremna i da interveniše iz robnih rezervi.
On je u izjavi za današnje izdanje dnevnog lista Danas ukazao na to da najavljena poskupljenja ne samo da smanjuju promet u trgovinama, već značajno utiču na životni standard stanovništva.
Uredba o maržama ostaće na snazi, ali sada će biti važnije da se preduzmu mere koje će kod proizvođača smanjiti pritisak, istakao je ministar i dodao da su već uspostavljeni kontakti sa njima u cilju razgovora o tome šta može da se preduzme.
Spremni smo i da intervenišemo iz robnih rezervi, ali je u ovom trenutku važno da prvo utvrdimo bilanse, ponovio je Ljajić i precizirao da pšenice ima približno dva miliona tona, što zadovoljava domaće potrebe, pri čemu se ona i dalje otkupljuje kako bi moglo da se interveniše na tržištu.
Sa kukuruzom, sojom i suncokretom situacija je znatno lošija, a to direktno utiče na povećanje proizvodne cene mesa. U zalihama kod robnih rezervi imamo oko 70 miliona tona kukuruza i videćemo kakve su mogućnosti da se tim količinama interveniše kod proizvođača kako bismo smanjili njihove troškove, objasnio je ministar.