Više od polovine građana Srbije i dalje ušteđevinu čuva i “po slamaricama”, rezultat je istraživanja koje je Agencija za tržišna istraživanja IMAS International uradila za austrijsku Erste grupu. Prema rezultatima istraživanja, 55 posto ispitanika, bez obzira da li koriste i neki od štednih proizvoda banaka, ušteđevinu čuvaju i u gotovini, u kući ili sefu. Srbiji u bankama štedi 42 posto stanovnika, dok se jedna četvrtina građana izjasnila da ne štedi.U Srbiji 72 posto građana smatra da je odvajanje novca po strani važno, a to je kao odgovor navelo 82 posto ispitanih žena i 63 posto muškaraca.
Više od polovine građana Srbije i dalje ušteđevinu čuva i “po slamaricama”, rezultat je istraživanja koje je Agencija za tržišna istraživanja IMAS International uradila za austrijsku Erste grupu.
Kako je u ponedeljak na konferenciji za novinare u Beogradu precizirao predstavnik te agencije, 55 posto ispitanika je reklo da, bez obzira da li koriste i neki od štednih proizvoda banaka, ušteđevinu čuvaju i u gotovini, u kući ili sefu.
Prema istraživanju IMAS International-a, u Srbiji u bankama štedi 42 posto stanovnika, dok se jedna četvrtina građana izjasnila da ne štedi.
U Srbiji 72 posto građana smatra da je odvajanje novca po strani važno, a to je kao odgovor navelo 82 posto ispitanih žena i 63 posto muškaraca.
Ispitivanje je pokazalo da je prosečna mesečna ušteđevina u Srbiji 4.777 dinara, a da 40 posto građana štedi mesečno između 2.000 i 6.000 dinara.
Štediše uglavnom odvajaju novac kada god nešto “pretekne”, oko 70 posto njih, dok malo manje od polovine tvrdi da novac štedi samo kada na umu ima konkretnu stvar na koju će ga potrošiti.
Telefonska anketa o štednim navikama sprovedena je u avgustu i septembru na uzorku od 500 ispitanika, koji predstavljaju štedno sposobnu populaciju stariju od 15 godina. Osim u Srbiji, isto ispitivanje je obavljeno i u Austriji, Češkoj Republici, Slovačkoj, Mađarskoj, Rumuniji, Hrvatskoj, Ukrajini, Nemačkoj, Poljskoj, Turskoj i Crnoj Gori.