Gubitak kompanije NIS povećan

Bez autora
Aug 29 2010

Naftna industrija Srbije je u prvih šest meseci na kursnim razlikama izgubila je oko 16 milijardi dinara, što je dalo neto gubitak od oko 10 milijardi dinara. Knjigovodstvena vrednost akcije NIS - a trenutno iznosi 138,5 dinara, ali niko ne može reći koliko će ona iznositi ubuduće, jer niko ne zna koliki će biti kurs dinara.Kapital NIS iznosi 80 milijardi dinara, ali je realni, prema proceni međunarodne revizorske kuće, 32 milijarde dinara. Za prvih šest meseci NIS je radio bolje nego u istom periodu 2009. godine, a prihodi od prodaje veći su za 26 odsto i iznosili su 63,4 milijarde dinara.

Gubitak kompanije NIS povećanNaftna industrija Srbije je u prvih šest meseci na kursnim razlikama izgubila je oko 16 milijardi dinara, što je dalo neto gubitak od oko 10 milijardi dinara.

Knjigovodstvena vrednost akcije NIS - a trenutno iznosi 138,5 dinara, ali niko ne može reći koliko će ona iznositi ubuduće, jer niko ne zna koliki će biti kurs dinara.

Kapital NIS iznosi 80 milijardi dinara, ali je realni, prema proceni međunarodne revizorske kuće, 32 milijarde dinara.

Za prvih šest meseci NIS je radio bolje nego u istom periodu 2009. godine, a prihodi od prodaje veći su za 26 odsto i iznosili su 63,4 milijarde dinara. Prihodi od prodaje nisu veći zbog veće količine prodatog goriva, pošto je ona manja za dva posto, nego zbog veće cene derivata. Kompanija NIS u prvih šest meseci povećala je obim proizvodnje za 30 posto, a prerada nafte je manja za pet posto. NIS je smanjio svoju ukupnu zaduženost sa 1,026 milijardi dolara na 830 miliona, a dug bankama sa 793 miliona smanjen je na 720 miliona dolara.

Ovogodišnji gubitak u NIS-u veći je za 29 posto u odnosu na prvo polugođe 2009. godine, kada je pad vrednosti dinara iznosio pet procenata. U prvoj polovini ove godine značajno je povećana proizvodnja domaće nafte i gasa, koja je iznosila 560.000 tona, što je za 30 posto više nego u razdoblju januar - jun 2009. godine.

NIS je u prvoj polovini ove godine uspeo da očuva prošlogodišnji tempo poslovanja i da postepeno poboljša nivo proizvodnje i prerade nafte. Trenutni ekonomski uslovi i još uvek značajne posledice svetske ekonomske krize im ne dozvoljavaju brže poboljšanje poslovnog rezultata. Pod uslovom da dođe do sezonskog rasta tržišta Srbije i stabilizacije kursa dinara u odnosu na osnovne svetske valute, kompanija će do kraja 2020. godine uspeti da ostvari dobit.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik