Na slušalici mobilnog telefona proveli smo prošle godine ceo jedan dan. Korisnici su, prema poslednjim zvaničnim podacima, pričali skoro 1.000 minuta za godinu dana, a razmenili su u proseku i 945 poruka. Potrošači su trošili minute, poruke i internet-megabajte za skoro 15 odsto više u odnosu na prethodnu godinu.Ukupan broj korisnika telekomunikacija u Srbiji je deset miliona. Građani su za godinu dana ukupno pričali 10,15 milijardi minuta i poslali 9,6 milijardi SMS poruka.
Na slušalici mobilnog telefona proveli smo prošle godine ceo jedan dan. Korisnici su, prema poslednjim zvaničnim podacima, pričali skoro 1.000 minuta za godinu dana, a razmenili su u proseku i 945 poruka.
Potrošači su trošili minute, poruke i internet-megabajte za skoro 15 odsto više u odnosu na prethodnu godinu, pokazuju podaci Republičke agencije za telekomunikacije.
- Ukupan broj korisnika telekomunikacija u Srbiji je deset miliona - kažu iz RATEL.
- Građani su za godinu dana ukupno pričali 10,15 milijardi minuta i poslali 9,6 milijardi SMS poruka. Za godinu dana najviše se povećao broj internet-pretplatnika, i to za oko 40 odsto. Jedino se smanjilo interesovanje za fiksni telefon, čiji je broj korisnika simbolično niži.
Prosečnom korisniku u našoj zemlji u priči je lane prošlo 17 sati tokom godinu dana.
- Klijenti su razgovarali 11,9 odsto više u poređenju sa prethodnom godinom, kada je svaki korisnik razgovarao oko 891 minut preko mobilnog telefona - kažu u "Vipu".
- Posmatrano na dnevnom nivou, korisnici su pričali u proseku oko 2 minuta i 44 sekunde. Tokom 2011. godine dolazi do pada broja poslatih poruka u odnosu na prethodnu godinu. Svaki korisnik u proseku je poslao 945 SMS poruka za godinu dana, odnosno 2,6 poruka dnevno.
Prema osnovnoj potrošačkoj korpi telekomunikacionih usluga, za fiksni, mobilni pripejd i pretplatu za televiziju mesečno platimo 1.738 dinara. Oni koji, pak, mesečno plaćaju i internet i kablovsku, zajedno sa "stabilnim" telefonom, preplatom za TV i postpejd mobilnim, za 30 dana daju 5.086 dinara. Na internet i kablovsku "ode" oko 1.800 dinara, dok mobilni i fiksni oni sa malo "težim" novčanikom plaćaju zajedno oko 2.000 dinara.
- Prosečno domaćinstvo na telekomunikacije daje četiri odsto od ukupnog kućne potrošnje - kažu iz Republičkog zavoda za statistiku.
- Poslednji podaci iz 2012. godine govore da porodica plati mesečno 2.052 dinara za različite telekomunikacione usluge.