Tenderska komisija Koridora Srbije juče nije utvrdila koja je najpovoljnija od 14 pristiglih ponuda za izgradnju deonice na istočnom kraku Koridorta 10, od Proseka do Crvene Reke, a odluka i saglasnost Evropske investicione banke, koja je kreditor u tom poslu, očekuju se u narednih nekoliko dana. Deonica se sastoji od tri odvojena lota, za izgradnju drumske saobraćajnice u dužini od 22,5 kilometara, zatim za mostove na toj trasi kao i za tunel Bancarevo.Svi učesnici konkurisali su za sva tri posla i dostavili različite uslove za svaki od lotova, tako da predstoji komplikovana analiza prilikom utvrđivanja ko je napovoljniji za posao u celini, a radovi će sasvim sigurno početi najkasnije do kraja ove godine, dok je rok za njihov završetak prema tenderu 720 dana.
Tenderska komisija Koridora Srbije juče nije utvrdila koja je najpovoljnija od 14 pristiglih ponuda za izgradnju deonice na istočnom kraku Koridorta 10, od Proseka do Crvene Reke, a odluka i saglasnost Evropske investicione banke, koja je kreditor u tom poslu, očekuju se u narednih nekoliko dana.
- Deonica se sastoji od tri odvojena lota, za izgradnju drumske saobraćajnice u dužini od 22,5 kilometara, zatim za mostove na toj trasi kao i za tunel Bancarevo. Svi učesnici konkurisali su za sva tri posla i dostavili različite uslove za svaki od lotova, tako da predstoji komplikovana analiza prilikom utvrđivanja ko je napovoljniji za posao u celini - rekao je Mihajlo Mišić, direktor Koridora Srbije posle otvaranja finansijskog dela ponuda i naglasio da će radovi sasvim sigurno početi najkasnije do kraja ove godine, dok je rok za njihov završetak prema tenderu 720 dana.
Inače, na ovom, kao i na prethodno raspisanom tenderu za deonicu od Čiflika do Crvene Reke gde se nadmetalo 12 kompanija, ni jedna od domaćih firmi nije učestvovala kao direktan ponuđač. One su uglavnom bile u konzorcijumima na čijem su čelu bili inostrani partneri. U ovom poslednjem tenderu javile su se firme iz Italije Češke, Bugarske, Turske, Hrvatske, Austrije, Španije i Grčke. Domaći izvođači javljaju se samo u tri konzorcijuma, i to Putevi Užice ispred kojih je nosilac češki OHLŽS, zatim Energoprojekt sa Alpinom i „Ratko Mitrović“ niskogradnja sa Hrvatskim primorjem.
- Uslovi tendera na Koridoru 10 su takvi da ih ni jedna domaća firma ne može ispuniti, jer nam nedostaju reference. U Srbiji se poslednjih deset godina nije gradilo dovoljno, tako da ni jedno od domaćih putarskih preduzeća ne ispunjava uslov da je vodilo posao vredan 100 miliona evra, što je i u ovom slučaju bio tenderski uslov. Takođe, traži se određen broj izgrađenih kilometara, dužina mostova, a to domaće firme nemaju. Zbog toga smo svi bili prinuđeni da učestvujemo sa stranim partnerima i nadamo se da ukoliko posao dobijemo, steknemo i te reference - kaže za Danas Milan Bojović, direktor preduzeća Putevi Užice. Ipak, Bojović podseća da su radovi na severnom kraku Koridora 10, koje vode Putevi Užice, gotovo završeni i da će to preduzeće u svoj profil moći da upiše završen posao vredan 100 miliona evra.