Državna revizorska institucija (DRI) saopštila je da su, kontrolom 122 subjekta u 2011. godini, utvrđene nepravilnosti u javnim nabavkama koje premašuju 47 milijardi dinara. Ugovori koji su zaključeni bez sprovedenih postupaka javnih nabavki čine 84,65 odsto ukupnih nepravilnosti.Kada je reč o javnim nabavkama dobara, usluga i radova, pregovarački postupak bez objavljivanja javnog poziva čini 1,7 odsto nepravilnosti, a u 3,7 odsto slučajeva izvršene su javne nabavke koje nisu predviđene godišnjim planom nabavki.
Kontrolom 122 subjekta, Državna revizorska institucija utvrdila nepravilnosti u javnim nabavkama koje premašuju 47 milijardi dinara. Dug opšteg nivoa 2011. godine bio je 51 odsto u odnosu na BDP, navodi revizor.
Državna revizorska institucija (DRI) saopštila je da su, kontrolom 122 subjekta u 2011. godini, utvrđene nepravilnosti u javnim nabavkama koje premašuju 47 milijardi dinara.
Predsednik DRI Radoslav Sretenović rekao je na sednici skupštinskog Odbora za finansije da ugovori koji su zaključeni bez sprovedenih postupaka javnih nabavki čine 84,65 odsto ukupnih nepravilnosti.
Predstavljajući izveštaj DRI, Sretenović je rekao da, kada je reč o javnim nabavkama dobara, usluga i radova, pregovarački postupak bez objavljivanja javnog poziva čini 1,7 odsto nepravilnosti, kao i da su u 3,7 odsto slučajeva izvršene javne nabavke koje nisu predviđene godišnjim planom nabavki.
Prema njegovim rečima, vrednost javnih nabavki koje nisu oglašene u Službenom glasniku i na portalu javnih nabavki u prošloj godini je iznosila 1,7 milijardi dinara, što čini 3,8 odsto ukupnih nepravilnosti u primeni Zakona o javnim nabavkama.
Sretenović je napomenuo da su nepravilnosti u oblasti javnih nabavki u sektoru za reviziju organizacija obaveznog socijalnog osiguranja dostigle vrednost od 33,9 milijardi dinara, a u sektoru za reviziju javnih preduzeća, privrednih društava i drugih pravnih lica koja je korisnik javnih sredstava osnovao ili ima učešće u kapitalu utvrđene su nepravilnosti u visini od 8,8 milijardi dinara.
Snabdevanje lekovima bez javnih nabavki
Većina apoteka u Srbiji, lekove koji se pacijentima izadaju na recept, nije nabavljala putem javnih nabavki, utvrdila je Državna revizorska institucija.
"Kod apoteka su uočene nepravilnsti u procesu javnih nabavki od oko 33 milijarde dinara, dok se oko osam milijardi dinara nepravilnosti odnosi na javna preduzeća", naveo je Sretenović.
Sretenović je najavio da će biti preduzete odgovarajuće mere, dok je Radojka Urošević iz DRI navela da je to telo utvrdilo da nije vršena kontrola nabavke lekova koji se dobijaju na recept.
Izveštaj o nesprovođenju postupaka javnih nabaki za lekove koji se izdaju na recept pokazao je da su od 34 apoteke i 44 apoteke koje su u sastavu domova zdravlja, samo četiri sprovodile postupke javnih nabaki.
Uroševićeva je ukazala i da je DRI utvrdila da Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) nije iskazao prihode do punog iznosa cene zdravstvene usluge, odnosno iznos paricipacija.
Reč je o više od šest milijardi dinara, navela je Urošević, ukazavši da sredstva od participacije nisu uračunata u prihode RFZO, jer to i nije zakonom precizno definisano, već su zavedena kao prihodi zdravstvenih ustanova.
Za javne nabavke u zdravstvu zaduženo je Ministarstvo finansija, saopštilo je Ministarstvo zdravlja.
Dugovi javnih preduzeća
Dva javna preduzeća u 2011. godini ostala su dužna 1,7 milijardi dinara za poreze i doprinose.
"Radi se o Javnom-komunalnom preduzeću GSP Beograd za iznos preko 1,4 milijarde dinara i komunalno-stambenom preduzeću "Standard" u Jagodini za iznos preko 273 miliona, a kada je reč o PDV-u radi se takođe o GSP-u Beograd za iznos preko 11 miliona i "Standardu" preko 14 miliona dinara", precizirao je Sretenović.
Trošilo se i na poklone, nagrade, stomatološke usluge, stipendije, ali i na plate nekvalifikovanih radnika na mestu šefova - u Beogradskoj čistoći i Fondu zdravstvenog osiguranja.
"Efekat takvih isplata sagledali smo i kod čistoće, to je preko pet miliona za 14 zaposlenih koji su raspoređeni mimo sistematizacije i mimo određenog radnog iskustva na tim radnim mestima", kaže Sretenović.
Javni dug 51 odsto BDP-a na kraju 2011.
Državna revizorska institucija utvrdila je i da je stanje duga opšteg nivoa Srbije 31. decembra 2011. godine, u odnosu na ostvareni BDP, iznosio 51 odsto, što je iznad nivoa od 45 odsto, koliko je predviđeno Zakonom o budžetskom sistemu, a čime je prekoračeno opšte fiskalno pravilo.
Po nalazu DRI, taj dug je iznosio 15,473 milijarde evra, a iskazan je manje za 992,87 miliona evra.
Sretenović je naveo da je, prema podacima Uprave za javni dug, stanje duga opšteg nivoa Republike Srbije, poslednjeg dana prošle godine bilo 14.480,36 miliona evra.
Ministarstvo finansija i privrede je saopštilo da je izveštaj Državne revizorske institucije potvrđuje da je ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić bio u pravu kada je u septembru tvrdio da su prethodno Ministarstvo finansija i bivši premijer i ministar finansija Mirko Cvetković falsifikovali podatke o visini javnog duga Srbije na kraju prošle godine.
Ljubica Janković Andrijević iz Državne revizorske institucije kaže da sankcije nisu predviđene.
Predsednik DRI je naveo da je u završnom računu budžeta Republike Srbije za 2011. manje iskazana finansijska imovina, u iznosu od 1,68 milijardi dinara i odnosi se na novčana sredstva i trajne uloge.
Prema izveštaju DRI, manje su iskazane obaveze u iznosu od 10 milijardi dinara, koje se odnose na obaveze Republike Srbije, po kreditima od domaćih poslovnih banaka, realizovanih preko Fonda za razvoj, za projekte u funkciji podsticaja građevinske industrije.
To se odnosi na obaveze Ministarstva za infrastrukturu i energetiku za izvedene radove na izgradnji Koridora 10 i 11, za koje su izvođači radova izvršili zalogu potraživanja kod poslovnih banaka, kao i obaveze prema NBS, preuzete ugovorom između NBS, Vojvođanske banke i Republike Srbije.
Predsednik DRI naveo je da je državna revizorska institucija, u skladu sa programom revizije za 2012. godinu, revidirala 46 subjekata i obavila reviziju finansijskih izveštaja i reviziju pravilnosti poslovanja.
Sretenović je rekao i da su izveštaji DRI podneti Skupštini Srbije i najavio da će ta institucija, imajući u vidu uočene nepravilnosti, predložiti tri nova zakonska rešenja, o subvencijama, o komunalnim taksama i o platama službenika lokalnih samouprava.