Objavljen javni poziv za zamenu stolarije za ovu godinu

Bez autora
Feb 02 2022

Potpredsednica Vlade Republike Srbije i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović saopštila je da je ovo ministarstvo danas objavilo novi javni poziv za dodelu subvencija za unapređenje energetske efikasnosti.

Mihajlović je, gostujući na Televiziji K1, objasnila da će javni poziv, za koji mogu da se prijave sve jedinice lokalne samouprave, trajati narednih 15 dana.

Objavili smo javni poziv za opštine i gradove sa kojima ćemo zajedno sprovoditi projekat zamene stolarije. Nakon toga će sve jedinice lokalne samouprave raspisivati pozive ka kompanijama i građanima, precizirala je ona.

Prema njenim rečima, za ovu godinu je obezbeđeno 250 miliona evra za subvencije za zamenu stolarije, odnosno postavljanje spoljne izolacije i zamenu kotlova, kao i za postavljanje solarnih panela.

Mihajlović  je istakla da je prvi projekat pokazao da su građani zainteresovani za ovaj vid subvencija, i poručila da će Ministarstvo obezbediti više novca za devastirane opštine i socijalno ugrožene građane.

Novitet je da će Ministarstvo umesto sa 50 odsto učestvovati sa 70 procenata u najnerazvijenijim, odnosno devastiranim opštinama. Razgovaramo i sa centrima za socijalni rad i naći ćemo način da pomognemo socijalno ugroženim domaćinstvima da mogu da učestvuju u projektu, poručila je ona.

Istovremeno, potpredsednica Vlade je ukazala na to da će izgradnjom magistralnog gasovoda Niš–Dimitrovgrad naša zemlja obezbediti mogućnost snabdevanja gasom i iz drugih izvora, što će unaprediti bezbednost i nezavisnost u gasnom sektoru.

Pre dve godine imali smo samo jedan pravac snabdevanja, i to iz Ukrajine. Sada imamo Balkanski tok, radi se i interkonekcija Srbija–Bugarska. Počeli su radovi i taj gasovod bi trebalo da bude operativan 2023. godine, što nam daje mogućnost da gas dobijamo i iz drugih izvora, predočila je ona.

To nam, kako je naglasila, obezbeđuje stabilnost i mogućnost diverzifikacije snabdevača, jer ćemo moći da gas dobijamo i iz Grčke, Azerbejdžana, a u budućnosti i iz Izraela i sa Kipra.

Suština je da imamo nekoliko pravaca i izvora, jer mnogo toga danas zavisi i od politike, ne samo od energetike, ukazala je Mihajlović i naglasila da će to za Srbiju značiti povećanje konkurentnosti privrede i mogućnost povećanja procenta gasifikacije zemlje.

Na nacionalnom nivou približno 40 odsto teritorije je gasifikovano i diverzifikacija ruta i snabdevača omogućiće povećanje tog procenta. To će obezbediti sigurnost za investitore i privredu uopšte, jer gasna stabilnost i te kako utiče na privredni ambijent i investicioni potencijal zemlje, istakla je ona.

Potpredsednica Vlade je napomenula da je energetika u svetskom fokusu i da je borba sa klimatskim promenama, kao i proces energetske tranzicije, globalni prioritet, a da oni koji to ne razumeju koče razvoj energetike i privrede.

Ona je ponovila da je izrada strateških dokumenata, koje je Ministarstvo uz podršku domaćih i međunarodnih institucija započelo, osnova za razvoj ove oblasti u narednim decenijama.

Strategija razvoja energetike i nacionalni integrisani plan za klimu i energetiku su dva najvažnija dokumenta. Suština je da imamo plan kako da obezbedimo razvoj, nove kapacitete, kakav energetski miks želimo u narednim godinama i decenijama, jer ne možemo da se oslonimo samo na termoelektrane, podvukla je Mihajlović.

One su stare, nisu dovoljno revitalizovane i potrebni su nam novi izvori i novi kapaciteti, pre svih oni koji koriste OIE, ukazala je ona i objasnila da nam je potrebno ulaganje u visokonaponsku prenosnu mrežu, u proizvodnju i distributivnu mrežu.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik