Domaći proizvođači električnih brojila dogovorili su se u Privrednoj komori Srbije u okviru Grupacije proizvođača opreme za merenje električne energije, da traže da Elektroprivreda Srbije odvoji jedan od pet lotova u količini od 7.000 mernih grupa sa sistemom daljinjskog čitanja i naplate, koji bi proizveli i ugradili domaći proizvođači.Tako bi domaći proizvođači dobili mogućnost da dobiju bar deo od velikog posla vrednog preko 80 miliona evra za koji će tender biti raspisan na proleće 2011. godine. Tender će raspisati Elektroprivreda Srbije, a kredit u vrednosti od 80 miliona evra obezbediće Evropska banka za obnovu i razvoj i Evropska investiciona banka.
Domaći proizvođači električnih brojila dogovorili su se u Privrednoj komori Srbije u okviru Grupacije proizvođača opreme za merenje električne energije, da traže da Elektroprivreda Srbije odvoji jedan od pet lotova u količini od 7.000 mernih grupa sa sistemom daljinjskog čitanja i naplate, koji bi proizveli i ugradili domaći proizvođači.
Tako bi domaći proizvođači dobili mogućnost da dobiju bar deo od velikog posla vrednog preko 80 miliona evra za koji će tender biti raspisan na proleće 2011. godine.
Tender će raspisati Elektroprivreda Srbije, a kredit u vrednosti od 80 miliona evra obezbediće Evropska banka za obnovu i razvoj i Evropska investiciona banka. Sredstva su namenjena zameni sadašnjih električnih brojila u Srbiji novim, a uslove za dobijanje ovog velikog posla određuju banke koje odobravaju kredite.
Naši proizvođači već su imali slična iskustva 2006. godine kada je posao koji se odnosio na brojila dobila poznata francuska firma. Našim proizvođačima su male šanse za dobijanje posla na najavljenom tenderu čak iako naprave konzorcijum ili klaster. Prema uslovima koji se već sada znaju, kreditori traže da promet u prošloj godini treba da bude bar tri puta veći od odobrenog kredita, što u ovom slučaju znači više od 240 miliona evra. Zatim, traži se da broj montiranih brojila bude namanje dva puta veći od količine koja se dobije za godišnju montažu.
Cilj je da naši proizvođači dobiju bar 20 posto tog posla, jer naše kompanije mogu da proizvedu izuzetno kvalitetna brojila, u dovoljnim količinama i po znatno nižim cenama, ali ne mogu da dobiju bankarske garancije, a EPS neće da raspisuje tendere za poslove koje će sam finansirati nego ide na kredite od EBRD i EIB. Ove dve banke onda poslavljaju svoje uslove i njih može da ispuni najviše pet kompanija u svetu, a domaćim kompanijama ostanu sitniji poslovi.
O zameni električnih brojila priča se već nekoliko godina, ali tek iduće godine bi taj posao mogao da krene. Prema procenama, zamena će trajati čitavu sledeću deceniju, godišnje će se zamenjivati oko 300.000 brojila, a ukupna vrednost ovog posla procenjuje se na oko 500 miliona evra.
Domaće kompanije su zatražile da se u ugovore sa stranim proizvođačima koji budu prošli na tenderu i dobili posao, obavezno unese klauzula da će za sve greške i propuste u izradi brojila snostiti materijalnu odgovornost, jer se dešavalo da brojila ne budu proverena pa se tek prilikom ugradnje otkrivaju greške, a da pri tom niko ne snosi posledice.
Za sada je dogovoreno da će troškove zamene brojila snositi EPS, a ne građani i privreda.