Osim penzijskog, s Kvebekom uređeno i zdravstveno osiguranje

Bez autora
Feb 20 2022

Od 1. februara ove godine na snazi je Ugovor o socijalnom osiguranju dve vlade – Srbije i Kvebeka. Ovim ugovorom je na sveobuhvatan način uređeno ostvarivanje prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja, uključujući i pravo po osnovu povreda na radu, profesionalne bolesti i zdravstvenog osiguranja, potvrđuju u Fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje Srbije.

Sporazumom je predviđena i mogućnost zdravstvene zaštite studenata tokom boravka u Kvebeku, što sporazum s Kanadom, koji naša zemlja ima od 2014. godine, ne predviđa.

Istovremeno, kad počne da se primenjuje uredba s Kvebekom, gde inače ima najviše srpskih radnika, svima njima priznaće se godine staža i imaće deo inostrane penzije, ali i pravo na zdravstveno osiguranje, ističu u Fondu PIO.

To znači da zaposleni i članovi njihovih porodica imaju pravo da se leče o trošku tamošnjeg zdravstvenog osiguranja, a imaju pravo na davanja i kad je reč o povredama na radu i profesionalnim oboljenjima.

Kako bi svima koji imaju uslov za deo penzije ostvarene u ovoj pokrajini olakšali da ostvare svoje prava, a da više tamo ne moraju da putuju, pripremljeni su i dvojezični formulari na srpskom i francuskom jeziku, koje oni koji tamo imaju radni staž mogu da dobiju u Zavodu za socijalno osiguranje i Fondu PIO.

Svi oni imaju obavezu da podnesu zahtev za ostvarivanje ovih prava i prilože dokaz, odnosno dokumenta o tome da su nekada tamo radili ili rade.

Primera radi, ukoliko neko ima 10 godina staža u Kvebeku i toliko u Srbiji, sabiranjem ta dva staža može ostvariti pravo na penziju i ona će stizati i iz Srbije i iz ove pokrajine. To pre stupanja ovog sporazuma na snagu nije bilo moguće.

Kako ističu u Fondu PIO, inostrane penzije iz Srbije odlaze u 35 zemalja širom sveta, pritom sa 32 imamo konvenciju kakva je potpisana s Kvebekom.

Inače, srpski penzijski fond isplaćuje u inostranstvo skoro 63.000 penzija, od kojih je 49.000 s prostora bivše SFRJ, dok više od 230.000 penzionera prima devizni ček ili deo penzije iz inostranstva.

Budući da se razgovori predstavnika Zavoda za socijalno osiguranje i Azerbejdžana, Tunisa i Australije, gde takođe ima dosta srpskih radnika, privode kraju, i oni koji su radili u ovim zemljama mogu očekivati da će im penzija u dogledno vreme stizati i iz ovih država, čim budu potpisane konvencije koje će to regulisati.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik