Iako gas nije poskupeo, u Kraljevu je juče povećana cena grejanja 15 odsto. Iz novopazarske toplana poručuju da ne mogu da vrate mazut robnim rezervama do kraja meseca. Najtraženiji kolubarski ugalj od danas je skuplji 10 odsto, a toliko je već poskupeo i kovinski ugalj. Za tonu kolubarskog ugalja sada treba dati 1.000 dinara više.Cena najjeftinijeg sirovog košta do 6.500 dinara, dok je sušena "Kolubara" oko 10.500. Očekuje se i povećanje cene ogrevnog drveta, jer ono sa cenama prati kolubarski ugalj.
Kolubarski ugalj, pred početak grejne, poskupeo za 10 odsto. Očekuje se povećanje cene ogrevnog drveta. Snabdevači tvrde da će ogreva na stovarištima ove zime biti dovoljno.
Iako gas nije poskupeo, u Kraljevu je juče povećana cena grejanja 15 odsto. Iz novopazarske toplana poručuju da ne mogu da vrate mazut robnim rezervama do kraja meseca. Najtraženiji kolubarski ugalj od danas je skuplji 10 odsto, a toliko je već poskupeo i kovinski ugalj.
Za tonu kolubarskog ugalja sada treba dati 1.000 dinara više. Cena najjeftinijeg sirovog košta do 6.500 dinara, dok je sušena "Kolubara" oko 10.500. Očekuje se i povećanje cene ogrevnog drveta, jer ono sa cenama prati kolubarski ugalj.
Građani obilaze stovarišta i interesovanje je, po oceni snabdevača, za trećinu veće nego prošle godine. Međutim, zbog besparice, pojedinačne kupovine su manje, a malo je onih koji su ogrev kupili za čitavu zimu, jer je ugalj sve skuplji.
"Poskupeo je i prevoz uglja, nabavka, raste evro. To su razlozi", kaže Tomislav Paunović iz stovarišta Beograd.
"Potražnja je solidna, imamo i neke obaveze i još vozimo i za sindikate", kaže Bogoljub Marković, stovarište Kruševac.
Nadležni ne očekuju poremećaje na tržištu, ističući da se prošlogodišnja nestašica uglja neće ponoviti, jer su sa rudnicima dogovorene redovne isporuke.
"Nije dobro da ugalj bude socijalna kategorija. On mora sa cenom da prati sva kretanja. I pored povećanja proizvodnih kapaciteta i spremnosti svih rudnika u Srbiji očekujemo i veći uvoz", kaže Zoran Teodorović iz Ministarstva životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja.
Domaći ugalj ukupno je poskupeo ove godine od 25 do 30 odsto, ali, zbog velike tražnje u regionu i Evropi, sve je skuplji i uvozni ugalj. Za tonu "Banovića" treba dati i do 15.000, a ruskog kamenog 18.000 dinara.