Narodna banka Srbije (NBS) je još početkom 2015. godine uvrstila kineski juan na kursnu listu, a sada državni zvaničnici najavljuju da bi valuta najjače ekonomije sveta mogla da se nađe i u deviznim rezervama. U centralnoj banci potvrđuju da to razmatraju.
„NBS je u procesu obezbeđenja neophodnih preduslova za uključenje na kinesko tržište obveznica. Konkretne odluke o ulaganju određenog dela deviznih rezervi u finansijske instrumente u juanima donosiće se uz analizu svih neophodnih faktora, imajući u vidu i da je to peta međunarodna valuta kojom se najviše trguje na globalnom finansijskom tržištu, takođe peta najčešće korišćena valuta u globalnim plaćanjima, kao i šesta valuta po učešću u globalnim deviznim rezervama”, kažu u NBS.
Propisima je definisano da se valutna struktura deviznih rezervi određuje u skladu s valutnom strukturom spoljnog duga Srbije, što je praksa mnogih centralnih banaka. Time se u najvećoj meri obezbeđuje takozvani prirodni hedžing, odnosno zaštita od valutnog rizika. U skladu s navedenim, u valutnoj strukturi naših deviznih rezervi dominira evro, oko tri četvrtine, a zatim američki dolar.
Imajući u vidu visok nivo deviznih rezervi, to što juan ulazi u valutnu strukturu spoljnog duga Srbije, kao i internacionalizaciju juana i njegov sve veći značaj u globalnim plaćanjima i na međunarodnom finansijskom tržištu, NBS je kao jednu od mogućnosti za proširivanje investicija razmatrala ulaganje dela deviznih rezervi u aktivu denominovanu u juanima.
Jedna od bitnijih činjenica posmatrano sa stanovišta centralnih banaka je da je kinesko tržište obveznica, nakon američkog, drugo po veličini na globalnom nivou (oko 16 odsto globalnog tržišta obveznica) i da na njemu dominiraju obveznice izdate u Kini.