Predstavljen projekat "Razvoj rakijskog turizma Vojvodine i Šumadije"

Bez autora
Oct 13 2022

Poljoprivredna stručna služba Bačka Topola i "Savez proizvođača rakije Srbije" organizovali su završnu konferenciju i prezentaciju rezultata projekta "Razvoj rakijskog turizma Vojvodine i Šumadije".

Proizvođači rakije iz ova dva regiona okupili su se u opštini Topola kako bi saznali kako njihove degustacione sale mogu postati degustacioni turistički centri spojeni u jedinstvenu rakijsku rutu.

Srbija kao zemlja rakije mogla bi da učvrsti svoj brend kroz jedinstvenu turističku ponudu rakijskih puteva. Kroz saradnju proizvođača rakije iz Šumadije i Vojvodine ali i mapiranja degustacionih sala kao degustacionih turističkih centara povećava se kako proizvodnja tako i vidljivost kvalitetnih rakija.

"Od voća imamo 50 hektara šljive, isto toliko višnje, a sada je u planu sadnja i pet hektara viljamovke. Odlučili smo se za rakiju zato što smo hteli da napravimo neki finalni proizvod, da ne prodajemo polu proizvod a Srbija je inače poznata po prodaji polu proizvoda, tako da smo hteli da izgradimo neki svoj brend i to je razlog zašto smo ušli u proizvodnju rakije. Vinom se nabavimo i ne znamo a ovo je neka tradicija jer je i moj deda pekao rakiju a eto sad sam naučio i ja", kaže Aleksandar Erić, destilerija "Erić", opština Odžaci.

"2018. godine smo počeli sa radom destilerije. U tu priču smo povezali i objedinili i turizam i destileriju i to će nam i dalje biti cilj. Saradnja sa Bačkom Topolom je odlična, samo ime joj kaže, super su ljudi i imamo zajednički cilj a to je da postavimo taj kvalitet rakije na veći nivo nego što je do sada rađeno", kaže Zoran Bubanja, destilerija "Bubanja", opština Topola.

Region Šumadije je već zaštitio geografsko poreklo šumadijske šljivovice a tim putem bi mogla da krene i Vojvodina koja je poznatija po proizvodnji jabukovače i kajsijevače.

"Ovaj koncept je već poznat na zapadu i vezan je za rute viskija. Mi želimo to isto da napravimo, da napravimo puteve rakije a sa tim u vezi je urađen i jedan priručnik za rakijski turizam. Degustacioni centar bi trebalo da prvo bude adekvatno obeležen turističkom signalizacijom, zatim mora da ima i otvorenu i zatvorenu degustacionu salu, nakon toga i podrum mora biti uređen za posete turista. Takođe čitav eksterijer i okolina bi praktično trebalo da bude jedan element ponude degustacionog centra, a ono što je najvažnije su veštine prezentacije i organizacije samih degustacija", kaže Darko Đurović, magistar turizma zadužen za edukaciju o rakijskom turizmu.

"Šumadija je izvor šljivovice i to je naše piće koje treba da se promoviše, da mi maksimalno radimo na tome, tako da smo došli na ideju da razvijemo te rakijske puteve Šumadije i Vojvodine gde smo projektom pokazali, odabirom i mapiranjem određenih proizvođača koji su se prijavili, da smo na jako dobrom putu. U ovom trećem projektu koji će doći 2023. godine gde smo dobili saglasnost Ministarstva saobraćaja biće cilj da se postavi signalizacija i da obeležimo te destilerije. Mi smo u Vojvodini u širokoj nekoj lepezi proizvoda ali ono što smo mi maksimalno dali akcenat to je rakija od jabuke i kajsije. To su najveće površine i tamo gde smo mapirali smo imali i najmanju otkupnu cenu. Razmišljali smo i tržišno i ekonomično i shvatili da bi se od te jabuke ali i kajsije dobila vrhunska rakija kada se dobro izdestiliše", kaže Dragan Tankosić, direktor Poljoprivredne stručne službe Bačka Topola.

Kroz rast krovnog udruženja predstavljenog u Savezu proizvođača rakije Srbije razvija se i saradnja između resornih ministarstva i samih destilerija.

"Pre oko dve i po godine imali smo dvesta i nešto registrovanih proizvođača, a sada ih imamo već preko sedamsto. U okviru saveza imamo preko 100 registrovanih proizvođača koji aktivno učestvuju u samom savetu i sada organizujemo i par skupština do kraja godine gde ćemo primiti još stotinu proizvođača. Mi im pomažemo da oni ostvare svoje ciljeve brže i bolje", kaže Goran Radosavljević, zastupnik "Saveza proizvođača rakija Srbije".

"Degustacioni centri mogu mnogo da ponude turistima i to je eto već počelo da se dešava, uz neke izmene zakona o turizmu, gde će i vinari i rakijaši moći da imaju priliku da im degustacione sale i vinarije postanu deo turističke ponude. Zaštita geografskog porekla je nešto što je najvažnije i počeli su da u regionima štite svoje proizvode , ne samo rakiju i vino, tu su i ostali poljoprivredni proizvodi i to je veoma dobra stvar jer to znači da ćete biti prepoznati ne samo u Srbiji nego i u svetu", kaže Aleksandar Bogićević, pomoćnik ministra poljoprivrede za ruralni razvoj.

Kroz ispunjavanje niza organizacionih i tehničkih standarda, a uz pomoć krovnog udruženja, proizvođači rakije iz Šumadije i Vojvodine moći će da ispune standarde za degustacione centre koji će se na putevima rakije naći i u turističkoj ponudi Srbije.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik