Građevinci će u 2013. godini imati pune ruke posla, ako bude ispunjen bar deo obećanja naše vlade. Najavljeni kapitalni projekti uposliće direktno ili indirektno nekoliko desetina hiljada radnika. Već na proleće počinje gradnja još dve deonice autoputa Beograd – južni Jadran od Obrenovca do Uba i od Lajkovca do Ljiga.Vrednost ovog posla, koji će biti finansiran iz kredita kineske Eksim banke je 333 miliona dolara. Posao je poveren kineskoj kompaniji „Šandog haj spid grupa”.
Građevinci će u 2013. godini imati pune ruke posla, ako bude ispunjen bar deo obećanja naše vlade. Najavljeni kapitalni projekti uposliće direktno ili indirektno nekoliko desetina hiljada radnika.
Već na proleće počinje gradnja još dve deonice autoputa Beograd – južni Jadran od Obrenovca do Uba i od Lajkovca do Ljiga. Vrednost ovog posla, koji će biti finansiran iz kredita kineske Eksim banke je 333 miliona dolara. Posao je poveren kineskoj kompaniji „Šandog haj spid grupa”. Učešće ove firme biće 51 odsto, a ostatak posla će pripasti domaćim firmama. Ministar Velimir Ilić je nedavno pri potpisivanju predugovora najavio da bi ove godine mogla da bude ugovorena gradnja dela od Beograda do Obrenovca i od Čačka do Požege putem javno privatnih partnerstava.
Intenzivno se pregovora i za deo Koridora 11 koji će Srbiju preko Pešteri povezati sa Crnom Gorom, jer je za 500 miliona evra jevtinija varijanta od trase preko Zlatibora.
Za otvaranje ove građevinske sezone najavljeni su i radovi na moravskom koridoru od Pojata do Preljine u dužini od 109,6 kilometara. Radove izvodi kineska kompanija „Putevi i mostovi”, zadužena i za izgradnju prve faze autoputa Novi Sad – Loznica od Novog Sada do Rume, u dužini od 27 kilometara. Ukupna vrednost ova dva projekta, za koje je zaduženo Ministarstvo za regionalni razvoj, iznosi 642 miliona evra ili oko 4,7 miliona evra po kilometru.
Moravska trasa će povezati Koridor 10 sa budućim autoputem od Beograda do granice sa Crnom Gorom, a uključiće Ćićevac, Varvarin, Kruševac, Trstenik, Vrnjačku Banju, Kraljevo i Čačak. Za polovinu tog novog koridora je već pripremljena projektna dokumentacija i eksproprijacija zemljišta. Za 27 kilometara autoputa od Novog Sada do Rume, uključujući i tunel kroz Frušku goru projekti još nisu gotovi, ali se očekuju da budu urađeni do polovine godine.
Radovi na Koridoru 10 biće nastavljeni, a najvažniji putni pravac u Srbiji konačno bi trebalo da bude završen do kraja 2015. ili početkom 2016. godine. Na južnom kraku, od Niša ka makedonskoj granici, trenutno se radi na oko 40 kilometara trase. Od naredne građevinske sezone, kako najavljuje Dmitar Đurović, direktor „Koridora Srbije”, biće otvorena gradilišta duž cele trase, na svih 75 kilometara, što podrazumeva i najsloženije radove na deonici kroz Grdeličku klisuru.
Na delu od Niša do bugarske granice putari rade na oko 60 kilometara, a na proleće je ostalo da počnu radovi i na jedinoj preostaloj deonici između Čiflika i Staničenja dugoj 12 kilometara.
Do sada je za eksproprijaciju na trasi Koridora 10 i 11 isplaćeno više od devet milijardi dinara, a za 2013. je predviđena milijarda i po za Koridor 10 i milijarda za Koridor 11 – od Takova do Preljine.
Gradnju autoputeva u Srbiji, u prethodnom periodu, najviše su kočili problemi oko eksproprijacije, arheološka nalazišta i projektovanje, ali i nedostatak novca.