Izvršni odbor Narodne banke Srbije (NBS) je, nakon razmatranja ekonomskih kretanja, odlučio da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 10,50 posto. Imajući u vidu da se na dominantne faktore koji sada utiču na rast inflacije ne može efikasno uticati referentnom kamatnom stopom, Izvršni odbor odlučio je da zadrži dostignuti stepen restriktivnosti monetarne politike.Izvršni odbor očekuje i pozitivne efekte fiskalne stabilizacije. Mere usmerene na povećanje prihoda države imaće jednokratan uticaj na inflaciju, dok će smanjenje rashoda uticati na pad tražnje, a time i na smanjenje inflatornih pritisaka i pritisaka na devizni kurs.
Izvršni odbor Narodne banke Srbije (NBS) je, nakon razmatranja ekonomskih kretanja, odlučio da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 10,50 posto.
U saopštenju NBS se navodi da je imajući u vidu da se na dominantne faktore koji sada utiču na rast inflacije ne može efikasno uticati referentnom kamatnom stopom, Izvršni odbor odlučio da zadrži dostignuti stepen restriktivnosti monetarne politike.
Izvršni odbor očekuje i pozitivne efekte fiskalne stabilizacije. Mere usmerene na povećanje prihoda države imaće jednokratan uticaj na inflaciju, dok će smanjenje rashoda uticati na pad tražnje, a time i na smanjenje inflatornih pritisaka i pritisaka na devizni kurs.
Po oceni Izvršnog odbora NBS, rast cena hrane na domaćem i stranom tržištu kao posledica loše poljoprivredne godine, očekivan rast regulisanih cena u narednom periodu i povećanje cena uvoznih proizvoda uz iscrpljivanje ranije deprecijacije dinara ključni su faktori rasta inflacije u Srbiji.
Izvršni odbor NBS ističe da će stepen restriktivnosti monetarne politike u narednom periodu zavisiti od uticaja eksternih faktora, uspešnosti obuzdavanja inflatornih očekivanja i efekata fiskalne konsolidacije.
Naredna sednica Izvršnog odbora NBS na kojoj će se doneti odluka o referentnoj kamatnoj stopi zakazana je za 18. oktobar 2012. godine.