Potpredsednica Vlade Republike Srbije i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović izjavila je danas u Smederevu, prilikom obilaska gradilišta novih skladišta za benzin i dizel, da naša zemlja trenutno ima rezerve derivata nafte za više od 60 dana.
Mihajlović je precizirala da kapacitet svih skladišta u Srbija iznosi 320.000 tona i ona su popunjena 88 odsto, što govori o tome koliko se država trudi da u svakom segmentu energetike imamo sve što nam je potrebno.
Ona je najavila da će do kraja ove godine u Smederevu biti završena dva skladišta za benzin i dizel, čiji je vlasnik Direkcija za robne rezerve, kapaciteta po 20.000 kubnih metara, a naredne godine se očekuje završetak još dva istovetna skladišta.
Naš posao nije samo da uvezemo, već i da stvorimo uslove za skladištenje kako bismo bili sigurni. Kriza jeste teška, ali je Srbija počela da se sprema još pre godinu dana obezbeđujući dovoljne količine derivata. Mi danas imamo operativne količine derivata za više od dva meseca, ponovila je potpredsednica Vlade.
Prema njenim rečima, naše rezerve naftnih derivata u avgustu ove godine, u odnosu na mart 2021. godine, podignute su za više od 100 odsto.
Direktorka Republičke direkcije za robne rezerve Zorica Anđelković precizirala je da se u skladištu, čiji su vlasnici Direkcija i NIS, gradi šest rezervoara za benzin i dizel ukupnog kapaciteta 120.000 kubnih metara.
Vrednost investicije iznosi 3,7 milijardi dinara, s tim što će biti rekonstruisan i pristan na Dunavu, najavila je ona i podsetila na to da je ugovor potpisan krajem prošle godine, a radovi napreduju ispred rokova. Anđelković je podvukla da se završetak radova očekuje u decembru 2023. godine, dok će početkom 2024. rezervoari biti spremni za prijem robe.
Potpredsednica Vlade je, odgovarajući na pitanja novinara, rekla da ne postoje nikakvi planovi za restrikciju električne energije, niti je Vlada donela odluku o povećanju cene struje za privredu, kao i da je plan države da obezbedi veću proizvodnju električne energije.
Naš plan nisu restrikcije, nego da se borimo za elektroenergetski sektor i da povećavamo proizvodnju struje i nabavimo nedostajuće količine električne energije, što i radimo kroz uvoz uglja i struje, kao i da štedimo, istakla je ona.
Mihajlović je rekla da je nemoguće davati procene koliko će nam novca biti potrebno do kraja marta za nabavku struje, s obzirom na to da se cene na tržištu povećavaju gotovo svakodnevno.
Istovremeno, ona je najavila da će resorno ministarstvo uskoro predstaviti dokument sa preporukama za državnu upravu, jedinice lokalne samouprave, preduzeća u državnom vlasništvu, privredu i domaćinstva za smanjenje potrošnje električne i toplotne energije.
Mihajlović je rekla i da se kontrolama na terenu proverava da li se poštuju odluke Vlade o ograničenju visine cena i zabrani izvoza peleta i istakla da Vojska Srbije pomaže u krčenju šumskih puteva kako bi JP „Srbijašume“ moglo da poveća količine koje dostavlja proizvođačima ovog energenta.