Veći profiti i opreznost pri investiranju – tako bi se ukratko mogla opisati 2021. godina za naftne kompanije koje tradicionalno u februaru saopštavaju svoje poslovne rezultate za prethodnu godinu.
Ove firme imaju razloga da zadovoljno „trljaju ruke” zbog profita ostvarenih u proteklom periodu. Naftni giganti koji su do sada saopštili rezultate poslovanja u 2021. su prijavili znatno veće profite koji će im pomoći da brže pokriju minuse iz perioda najjačeg udara pandemije. Tako je, na primer, „Šel” u 2021. ostvario profit od 20,1 milijardu dolara, dok je godinu dana ranije iskazao gubitak od 21,6 milijardi. Još bolje je prošao „Eksonmobil” koji je zaradio 23 milijarde dolara i time nadoknadio gubitak od 22,4 milijarde dolara u 2020. Norveški „Ekvinor” je 2021. imao profit od 8,6 milijardi dolara, dok je godinu dana ranije izgubio 5,5 milijardi dolara usled pandemije virusa korona.
Međutim, ono što brine analitičare jeste činjenica da znatno veće profite nisu pratila i proporcionalno veća ulaganja u nove projekte. Stručnjaci upozoravaju da na duži rok to može značiti i manje barela nafte na tržištu, što opet verovatno vodi ka održavanju visokih cena nafte. Kompanije odsustvo većih investicija pravdaju činjenicom da nestabilnost još nije prošla i da se susreću sa brojnim preprekama na koje ne mogu da utiču, poput geopolitičkih kriza i neizvesnog kraja pandemije. Iako su cene nafte na sedmogodišnjem maksimumu, naftaši navode da im od visokih cena mnogo više odgovara stabilnost i predvidivost tržišta, na šta u ovom trenutku nikako ne mogu da računaju.
Kada je reč o domaćem tržištu, Naftna industrija Srbije svoje rezultate poslovanja za prethodnu godinu saopštiće u drugoj polovini februara. Ono što raduje je činjenica da je NIS u devet meseci 2021. imao neto dobit od 13,3 milijarde dinara, čime je nadoknađen minus od 7,6 milijardi iz pandemijske 2020. Pored toga, iz kompanije su početkom godine najavili da kriza neće uticati na planove da se nastavi sa znatnim investicijama.
Tako NIS planira da u 2022. uloži oko 25 milijardi dinara u nove projekte. Pored toga, jedan od prioriteta biće i sprovođenje Ugovora o strateškom partnerstvu u razvoju „Petrohemije”. Sudeći po početku godine, pred naftnim sektorom u svetu i Srbiji je zanimljiva i sadržajna godina.