Od prvoga travnja 2013. godine i agencije za posredovanje u prometu nekretnina bit će povezane fiskalnim blagajnama s Poreznom upravom, čulo se ovih dana u Zagrebu na Forumu grupacije agencija u posredovanju u prometu nekretninama pri Hrvatskoj gospodarskoj komori. Za razliku od ugostiteljskih objekata ili frizerskih salona, čije će vlasnike zakon obvezati da uvedu fiskalne blagajne već od 1. siječnja 2013. godine, agencijama za promet nekretninama dat će se „fore“ još nekoliko mjeseci, a kako bi se model uvođenja takvih kasa u njihovoj branši što bolje pripremio, imajući u vidu da agenti za promet nekretninama često posluju s klijentima iz inozemstva. Interesantno je i to da se već krenulo s praksom po kojoj su agenti za prodaju nekretnina obvezni ispunjavati obrasce s podacima o podrijetlu novca kojim se kupuje nekretnina, a koji se onda prosljeđuju Uredu za sprječavanje pranja novca i financiranja terorizma. Sve se to radi iz razloga da bi se u posredovanje u prometu nekretninama uvelo više reda uoči ulaska Hrvatske u EU, a s čime se počelo prije par godina uvođenjem licencija za agente za nekretnine, a što je, zbog neispunjavanja vrlo rigoroznih uvjeta, dovelo do gašenja velikog broja tvrtki koje su se bavile posredovanjem u prometu nekretninama.
Od prvoga travnja 2013. godine i agencije za posredovanje u prometu nekretnina bit će povezane fiskalnim blagajnama s Poreznom upravom, čulo se ovih dana u Zagrebu na Forumu grupacije agencija u posredovanju u prometu nekretninama pri Hrvatskoj gospodarskoj komori.
Za razliku od ugostiteljskih objekata ili frizerskih salona, čije će vlasnike zakon obvezati da uvedu fiskalne blagajne već od 1. siječnja 2013. godine, agencijama za promet nekretninama dat će se „fore“ još nekoliko mjeseci, a kako bi se model uvođenja takvih kasa u njihovoj branši što bolje pripremio, imajući u vidu da agenti za promet nekretninama često posluju s klijentima iz inozemstva.
Interesantno je i to da se već krenulo s praksom po kojoj su agenti za prodaju nekretnina obvezni ispunjavati obrasce s podacima o podrijetlu novca kojim se kupuje nekretnina, a koji se onda prosljeđuju Uredu za sprječavanje pranja novca i financiranja terorizma.
Sve se to radi iz razloga da bi se u posredovanje u prometu nekretninama uvelo više reda uoči ulaska Hrvatske u EU, a s čime se počelo prije par godina uvođenjem licencija za agente za nekretnine, a što je, zbog neispunjavanja vrlo rigoroznih uvjeta, dovelo do gašenja velikog broja tvrtki koje su se bavile posredovanjem u prometu nekretninama.
Na Forumu agenata za prodaju nekretnina govorilo se i o uvođenju poreza na nekretnine u uvjetima kada stanje u katastru i gruntovnici nije usklađeno, odnosno, kada kastarska knjiga u nekim jedinicama lokalne uprave i samouprave uopće ne postoji. Sudionici Foruma HGK-a konstatirali su da su rokovi za legalizaciju objektivno prekratki, iako je novi zakon o legalizaciji fleksibilniji od starog, kao i to da se s određivanjem poreznih stopa za oporezivanje vlasnika nekretnina treba biti vrlo oprezan.