Cena nekretnina u Srbiji u 2012. godini bila je relativno stabilna, a zabeležen je blagi pad u odnosu na najviši nivo cena koji je bio 2008. godine. Prošle 2012. godine u poređenju sa prethodnim godinama pao je obim prometa stanova. Činjenica da tražnja za stanovima pada, a cene ostaju na relativno istom nivou, objašnjava se time što tržište nepokretnosti u Srbiji ima oštru cenovnu neelastičnost u odnosu na obim prometa. Nacionalna korporacija za osiguranje stambenih kredita (NKOSK) kretanje cene nekretnina u Srbiji prati na osnovu svog indeksa cena nepokretnosti - Domeks. Korporacija prilikom osiguranja stambenih kredita ima uvid u ostvarene kupoprodajne vrednosti stanova i kuća na teritoriji cele Srbije. Takođe, raspolaže i podacima o tipu nepokretnosti, kvadraturi, opštini na kojoj se nepokretnost nalazi, kao i u kom trenutku je izvršen promet. U pitanju su podaci o ostvarenim cenama, a ne o cenama koje oglašavaju agencije za promet nekretnina.
Cena nekretnina u Srbiji u 2012. godini bila je relativno stabilna, a zabeležen je blagi pad u odnosu na najviši nivo cena koji je bio 2008. godine, izjavio je v.d. direktora Nacionalne korporacije za osiguranje stambenih kredita (NKOSK) Saša Jovanović.
Jovanović je u izjavi Tanjugu istakao da je 2012. godine u poređenju sa prethodnim godinama pao obim prometa stanova.
Činjenica da tražnja za stanovima pada, a cene ostaju na relativno istom nivou, objašnjava se time što tržište nepokretnosti u Srbiji ima oštru cenovnu neelastičnost u odnosu na obim prometa, naveo je Jovanović.
NKOSK kretanje cene nekretnina u Srbiji prati na osnovu svog indeksa cena nepokretnosti - Domeks. Korporacija prilikom osiguranja stambenih kredita ima uvid u ostvarene kupoprodajne vrednosti stanova i kuća na teritoriji cele Srbije.
Takođe, raspolaže i podacima o tipu nepokretnosti, kvadraturi, opštini na kojoj se nepokretnost nalazi, kao i u kom trenutku je izvršen promet. U pitanju su podaci o ostvarenim cenama, a ne o cenama koje oglašavaju agencije za promet nekretnina. NKOSK nema podatke o ostvarenim cenama nepokretnosti koje su finansirane gotovinom ili neosiguranih kreditima.
Kako piše Tanjug, prema Domeksu, u četvrtom kvartalu prošle godine prosečna cena kvadrata u Beogradskom regionu bila je 1.222 evra, u regionu Šumadije i zapadne Srbije 660 evra, u južnoj i istočnoj Srbiji 665 evra i u Vojvodini 662 evra.
Najviša prosečna cena kvadrata bila je na beogradskim opštinama Savski venac - 1.773 evra, Stari grad - 1.751, Vračar - 1.706 evra, a najniža u opštinama Plandište - 138 evra, Nova Crnja - 147 evra i Osečina - 149 evra.
Broj stanova koji je bio predmet kupoprodajnih ugovora u tom periodu na nivou cele Srbije bio je 1.747, pri čemu je 817 bilo u Beogradu, 448 u Vojvodini, 270 u Šumadiji i zapadnoj Srbiji i 212 u južnoj i istočnoj Srbiji.