Cene nekretnina u Srbiji su u padu za 20 do 30 posto u odnosu na 2011. godinu, a do početka jeseni očekuje se novi pad cena od oko 10 posto. Cene su u padu, jer je kupovna moć građana mala. Kupaca koji podižu kredite kod banaka za kupovinu stanova nema, a uzimaju se samo subvencionisani krediti za stanove čiju izgradnju finansira država, poput onih u naselju “Stepa Stepanović” u Beogradu. Najviše je pala cena luksuznih stanova na ekskluzivnim lokacijama, poput onih u Beogradu koji su koštali od 3.500 do 3.900 evra po kvadratu, dok sada koštaju od 1.800 do 2.500 evra. Sve više se na prodaju nude i stanovi od 40 do 50 kvadrata u centralnim gradskim opštinama, jer takozvana srednja klasa želi veće stanove koje može dobiti u predgrađima. Kupuje se uglavnom za gotovinu, i mahom kupuju građani koji su radili u inostranstvu.
Cene nekretnina u Srbiji su u padu za 20 do 30 posto u odnosu na 2011. godinu, a do početka jeseni očekuje se novi pad cena od oko 10 posto.
Kako je za agenciju Beta rekla suvlasnica agencije za promet nekretninama "Alka" Kaća Lazarević, cene su u padu, jer je kupovna moć građana mala. Kupaca koji podižu kredite kod banaka za kupovinu stanova nema, a uzimaju se samo subvencionisani krediti za stanove čiju izgradnju finansira država, poput onih u naselju “Stepa Stepanović” u Beogradu, prenosi 24 sata.
Najviše je pala cena luksuznih stanova na ekskluzivnim lokacijama, poput onih u Beogradu koji su koštali od 3.500 do 3.900 evra po kvadratu, dok sada koštaju od 1.800 do 2.500 evra. Sve više se na prodaju nude i stanovi od 40 do 50 kvadrata u centralnim gradskim opštinama, jer takozvana srednja klasa želi veće stanove koje može dobiti u predgrađima.
Prema njenim rečima, kupuje se uglavnom za gotovinu, i mahom kupuju građani koji su radili u inostranstvu.
Ona je istakla i da je tržište nekretnina u unutrašnjosti Srbije “mrtvo”, izuzimajući Novi Sad i Čačak, dodavši da je najveći pad cena zabeležen kod prodaje kuća i placeva.
Kako piše 24 sata, direktor u kompaniji Coreside, specijalizovane za finansijski i brokerski konsalting u oblasti nekretnina, Srđan Vujičić rekao je da je teško očekivati aktivnije tržište nekretnina u Srbiji u situaciji male kupovne moći građana i mogućeg bankrota nekolicine do juče razvijenih država EU.
Prema njegovim rečima, ako se izuzme uticaj državnog projekta u prostoru nekadašnje kasarne “Stepa Stepanović”, promet je u okviru stanogradnje na skoro istom, usporenom nivou kao i prošle godine. On je ipak naveo da, uzimajući u obzir najave pojedinih investitora iz inostranstva, očekuje da će se osetljivija pomeranja na bolje na tržištu nekretnina Srbije dogoditi od kraja sledeće godine.
Sekretar Odbora Privredne komore Srbije za građevinu Goran Rodić rekao je agenciji Beta da se cena nekretnina u Srbiji, u zavisnosti od lokacije i grada, sada u proseku kreće od 450 do 1.300 evra po kvadratnom metru.
U poslednjih godinu i po dana u celoj Srbiji prodato oko 3.000 stanova, a kako Rodić navodi, stanje u oblasti prometa nekretnina neće se brzo popraviti, jer građani nemaju novac. On dodaje da jedini promet koji se beleži je kupovina stanova čiju izgradnju finansira država, odnosno ona gde država daje subvencije za stambene kredite.
Iz državnog paketa u Srbiji se trenutno gradi oko 6.000 stanova, uglavnom u Beogradu i Novom Sadu. Individualna gradnja je simbolična, kao i broj onih koji se usude da podignu kredite komercijalnih banaka za kupovinu stana, pišu 24 sata.
Kako Rodić navodi, u Srbiji je trenutno u prometu ukupno između 3.500 i 4.000 stanova, iako realno postoji potreba za oko 70.000 stanova. Istovremeno, u Srbiji ima i oko 11.000 nezavršenih stanova, od kojih je mali deo promenio vlasnike u pretprodaji, dok je završeno nekoliko hiljada stanova, ali su bez potpune dokumentacije ili su u postupku legalizacije.