Ministar životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja Oliver Dulić izjavio je danas da je prosečno vreme za izdavanje građevinskih dozvola u Srbiji 160 dana, a ne 280 dana, kako se navodi u izveštaju Svetske banke (SB) o uslovima poslovanja. Prosečno vreme u kojem se izdaju dozvole, u lokalnim samoupravama u kojima su doneti svi planovi, iznosi između 80 i 130 dana, a Svetska banka nesumnjivo je koristila stari zakon i procedure iz starog zakona kada je ocenjivala Srbiju. Prema ovogodišnjem izveštaju SB o uslovima poslovanja, Srbija je pala za četiri mesta na 92. poziciju od 183 zemlje, a najlošije rezultate imala je u procesu izdavanja građevinskih dozvola i po tom kriterijumu je osma od pozadi. U proceni nije uzeto u obzir ni da je od 2008. smanjen broj procedura neophodnih za dobijanje građevinske dozvole sa 27 na trenutnih 16, kao i smanjena cena građevinske dozvole.
Ministar životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja Oliver Dulić izjavio je danas da je prosečno vreme za izdavanje građevinskih dozvola u Srbiji 160 dana, a ne 280 dana, kako se navodi u izveštaju Svetske banke (SB) o uslovima poslovanja.
„Prosečno vreme u kojem se izdaju dozvole, u lokalnim samoupravama u kojima su doneti svi planovi, iznosi između 80 i 130 dana”, rekao je on agenciji Beta i dodao da je „Svetska banka nesumnjivo koristila stari zakon i procedure iz starog zakona kada je ocenjivala Srbiju”.
Prema ovogodišnjem izveštaju SB o uslovima poslovanja, Srbija je pala za četiri mesta na 92. poziciju od 183 zemlje, a najlošije rezultate imala je u procesu izdavanja građevinskih dozvola i po tom kriterijumu je osma od pozadi.
Dulić je kazao da u proceni nije uzeto u obzir ni da je od 2008. smanjen broj procedura neophodnih za dobijanje građevinske dozvole sa 27 na trenutnih 16, kao i smanjena cena građevinske dozvole.
On je naveo da se resorno ministarstvo suprotstavilo izveštaju SB, koji je urađen „aljkavo”, jer je „želeo da zaštiti Srbiju”.
„Izveštaj SB čitaju investitori koji žele da dođu u Srbiju i kada vide takav podatak, verovatno ustuknu ili razmisle da li bi došli”, kazao je Dulić.
Prema njegovim rečima, primena novih, bržih i lakših procedura za izdavanje dozvola zavisi pre svega od lokalnih samouprava.
„Ministarstvo nije odgovorno za brzinu izdavanja dozvola u bilo kom gradu, to je pitanje za svakog gradonačelnika lično”, kazao je on.
Najveći problemi oko izdavanja dozvola, kako je dodao, nastaju u gradovima koji još nisu doneli prostorni plan, generalni plan regulacije, detaljni urbanistički plan i sredili katastar nepokretnosti.
„U gradovima u kojima se dozvole izdaju duže apelujem na gradonačelnike da pronađu uzrok toga i da ih razreše u najbržem roku, jer sporo izdavanje dozvola odbija investitora da iz tog grada ode u drugi gde se dozvole brzo izdaju”, kazao je on.
Dulić je istakao da će brzina izdavanja građevinskih dozvola prestati da bude problem u Srbiji kada se završi donošenje prostornih planova, planova generalne regulacije, svih urbanističkih planova i izradi katastar nepokretnosti za celu zemlju.
„Gotovo sve lokalne samouprave su na putu da završe svoje prostorne planove, a gotovo svi veliki gradovi su u poslednjim fazama izrade generalnih planova regulacije na osnovu kojih može da se izrada lokacijska dozvola, a puno smo uradili i da komunalna preduzeća urede svoje informacije i brzo definišu uslove za gradnju”, kazao je on.
Dulić je dodao i da će do kraja godine biti uspostavljen katastar nepokretnosti na teritoriji cele Srbije i izrazio uverenje da će sledeći izveštaj SB biti „značajno bolji” kada je u pitanju realno informisanje o izdavanju građevinskih dozvola u Srbiji.