Nakon što je početkom lipnja na svečanosti u Splitu dodijeljena nacionalna graditeljska nagrada CEMEX, projekti koji su zauzeli prva mjesta na hrvatskom natjecanju ostvarili su zavidan uspjeh i na svjetskoj razini osvojivši na 20. međunarodnoj graditeljskoj nagradi CEMEX priznanja u čak dvjema kategorijama. Na svečanosti u meksičkom gradu Monterreyu u jakoj konkurenciji drugim mjestima nagrađena su dva hrvatska projekta koja, prema mišljenju stručne komisije, pridonose unaprjeđenju graditeljstva u svijetu. U kategoriji stambene građevine nagrađena je zgrada Istranka u Zagrebu, a u kategoriji infrastrukturne građevine Poljana Pape Ivana Pavla II. u Zagrebu. Komisija sastavljena od 18 stručnjaka iz devet zemalja imala je težak zadatak ocijeniti i izabrati najbolje od 634 projekta iz 12 zemalja, što uspjeh naših predstavnika čini još većim. Kriteriji prema kojima su odabrani najbolji bili su inovativnost rješenja, koncept, korištene tehnike i estetika objekta.
Nakon što je početkom lipnja na svečanosti u Splitu dodijeljena nacionalna graditeljska nagrada CEMEX, projekti koji su zauzeli prva mjesta na hrvatskom natjecanju ostvarili su zavidan uspjeh i na svjetskoj razini osvojivši na 20. međunarodnoj graditeljskoj nagradi CEMEX priznanja u čak dvjema kategorijama.
Na svečanosti u meksičkom gradu Monterreyu u jakoj konkurenciji drugim mjestima nagrađena su dva hrvatska projekta koja, prema mišljenju stručne komisije, pridonose unaprjeđenju graditeljstva u svijetu. U kategoriji stambene građevine nagrađena je zgrada Istranka u Zagrebu, a u kategoriji infrastrukturne građevine Poljana Pape Ivana Pavla II. u Zagrebu.
Komisija sastavljena od 18 stručnjaka iz devet zemalja imala je težak zadatak ocijeniti i izabrati najbolje od 634 projekta iz 12 zemalja, što uspjeh naših predstavnika čini još većim. Kriteriji prema kojima su odabrani najbolji bili su inovativnost rješenja, koncept, korištene tehnike i estetika objekta.
»Vrlo sam zadovoljan što naši projekti nastavljaju uspješno predstavljati hrvatsku graditeljsku tradiciju diljem svijeta. Međunarodne nagrade koje i ove godine donose u Hrvatsku pokazuju da budućnost arhitekture i građevinarstva u našoj zemlji nije upitna čak ni u uvjetima ekonomske krize. Čestitam nagrađenima i želim im još mnogo inovativnih projekata, a nadam se da ćemo i ubuduće moći međunarodnoj stručnoj zajednici predstavljati kvalitetne projekte kao u posljednjih pet godina«, rekao je predsjednik Uprave CEMEX-a Hrvatske Trpimir Renić.
»Lijepo je danas biti u Meksiku među arhitektonskom elitom iz cijele Južne Amerike i Europe. Posebno mi je drago da je jedna tako mala zemlja odnijela dvije nagrade, što predstavlja prestiž u svjetskoj arhitekturi. Nadam se da će odjekom koji ovaj uspjeh zaslužuje u javnosti naša struka doći do izražaja i da će biti još više uvažavana. Zahvaljujem ekipi iz CEMEX-a Hrvatske koja nam je osigurala da se u Meksiku osjećamo ugodno i dobrodošlo«, rekao je nagrađeni Ante Uglešić, projektant zadarske poljane.
Tomislav Ćurković, projektant Istranke, također je zadovoljan dobrim uspjehom u Meksiku. »Bila mi je izuzetna čast biti dio ove manifestacije zbog njezina internacionalnoga karaktera. Doći na drugi kraj svijeta i dobiti drugu nagradu u kategoriji stambene arhitekture, koja predstavlja najveći dio produkcije mog biroa, za mene je velika čast. CEMEX treba ustrajati na promociji ove nagrade i popularizirati je i dalje među hrvatskih arhitektima.
Ono što bismo trebali zajedničkim snagama poticati i CEMEX i svi mi drugi koji možemo utjecati na arhitektonsku politiku jest činjenica da budućnost arhitekture leži u zelenoj gradnji, niskoenergetskoj gradnji, u održivoj gradnji. Nagrade koje prepoznaju takve projekte treba u svakom smislu podupirati«, poručio je Ćurković.
Hrvatska već pet godina svojim projektima konkurira na međunarodnoj sceni te ostvaruje zavidne rezultate. Godine 2006. međunarodnu graditeljsku nagradu odnijeli su Zadarske orgulje i Skradinski most, 2008. FN kuća i splitska riva, a lani su je osvojila čak tri hrvatska graditeljska projekta, i to među projektima iz više od 50 zemalja u kojima posluje CEMEX, treći svjetski proizvođač cementa. To su poslovno-stambeni sklop »P10« - Sukošan sjever iz Splita, zadarska višenamjenska sportska dvorana »Krešimir Ćosić« te zgrada splitske sveučilišne knjižnice.