Građevinarstvo u agoniji

Bez autora
Feb 23 2012

Građevinska industrija se nalazi u najtežem stanju od 2002. godine, zbog posledica ekonomske krize, nedostatka investicija, tradicionalno manjeg obima posla u zimskom periodu i ledenog talasa koji je zahvatio Srbiju u februaru. Ukupan broj registrovanih firmi u građevini trenutno je 8.926, a gotovo 24 odsto njih ima privremenu obustavu rada ili je u stečaju.U odnosu na april 2011. godine zatvoreno je čak 2.539 građevinskih firmi. Broj zaposlenih u građevinskoj industriji trenutno iznosi 72.405.

Građevinarstvo u agonijiGrađevinska industrija se nalazi u najtežem stanju od 2002. godine, zbog posledica ekonomske krize, nedostatka investicija, tradicionalno manjeg obima posla u zimskom periodu i ledenog talasa koji je zahvatio Srbiju u februaru, ocenila je danas Unija poslodavaca Srbije (UPS).

"Ukupan broj registrovanih firmi u građevini trenutno je 8.926, a gotovo 24 odsto njih ima privremenu obustavu rada ili je u stečaju. U odnosu na april 2011. godine zatvoreno je čak 2.539 građevinskih firmi. Broj zaposlenih u građevinskoj industriji trenutno iznosi 72.405", navodi se u saopštenju Unije poslodavaca.

Dodaje se da poseban problem predstavljaju i narasli dugovi prema kooperantima, dobavljačima građevinskog materijala, sektoru usluga i brojna potraživanja koja su zbog propasti mnogih preduzeća s kojima su građevinske kompanije radile ostala nenaplativa.

"Trenutno je oko 165.000 ovakvih potraživanja... Zbog takve situacije i nagomilanih dugova preti opasnost da na osnovu Zakona o stečaju veliki broj srednjih i velikih građevinskih firmi do kraja 2012. godine ode u stečaj", navodi se u saopštenju UPS-a.

Unija je dodala da će posledice koje je izazvao ledeni talas u građevinarstvu biti dugoročne jer je i onih 40 odsto građevinskih kapaciteta angažovanih u zimskom periodu u proteklih mesec dana bilo zaustavljeno i mnoga preduzeća koja su prekinula radove imaju problem da blagovremeno izmire obavezu plaćanja PDV-a.

"Pored opisanog stanja, izdavanje građevinskih dozvola i prekomerna administracija prilikom investiranja u izgradnju različitih objekata i dalje u značajnoj meri otežavaju mogućnosti za oporavak građevinske industrije i privlačenje što većeg broja investitora iz zemlje i sveta", navodi se u saopštenju.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik