Građevinska aktivnost u Republici Srpskoj u ovoj godini zabilježila je novi, sada već, nezustavljivi pad, zbog čega ekonomisti upozoravaju da su mali izgledi za skori oporavak ovog sektora. Naime, vrijednost izvršenih radova u novembru 2012. u odnosu na prosječnu vrijednost izvršenih radova u 2011. manja je za 5,8 posto, u odnosu na prethodni mjesec iste godine manja je za 13,1 posto i u odnosu na novembar 2011. za čak 31,8 posto. Ukoliko se posmatra vrijednost izvršenih radova u periodu januar-novembar 2012. u odnosu na isti period 2011. prisutan je pad za 13,4 posto. Sve to uslovilo je i smanjenje broja radnika na gradilištima u 2012. godini. Još od 2009. godine građevinski sektor RS-a nalazi se u stanju slobodnog pada.
Građevinska aktivnost u Republici Srpskoj u ovoj godini zabilježila je novi, sada već, nezustavljivi pad, zbog čega ekonomisti upozoravaju da su mali izgledi za skori oporavak ovog sektora.
Naime, vrijednost izvršenih radova u novembru 2012. u odnosu na prosječnu vrijednost izvršenih radova u 2011. manja je za 5,8 posto, u odnosu na prethodni mjesec iste godine manja je za 13,1 posto i u odnosu na novembar 2011. za čak 31,8 posto, podaci su Zavoda za statistiku RS-a.
Ukoliko se posmatra vrijednost izvršenih radova u periodu januar-novembar 2012. u odnosu na isti period 2011. prisutan je pad za 13,4 posto. Sve to uslovilo je i smanjenje broja radnika na gradilištima u 2012. godini.
U Udruženju ekonomista RS-a (Swot) ocjenjuju da se još od 2009. godine građevinski sektor RS-a nalazi u stanju slobodnog pada.
Rekordni rezultati građevinarstva vezuju se za 2008. godinu i period ekspanzije tržišta nekretnina u većim gradovima RS-a, poput Banje Luke, Bijeljine, Istočnog Sarajeva te Trebinja.
U skladu s tim, kontrakcija koja je zatim uslijedila u najvećoj mjeri potiče od pada aktivnosti na objektima visokogradnje (stambene i nestambene zgrade) čija se vrijednost u periodu 2008 - 2011. godina smanjila za više od čak 40 posto.
Realizacija infrastrukturnih projekata koji, između ostalog, uključuju transportnu, komunikacionu i elektrodistributivnu infrastrukturu omogućila je djelimično ublažavanje ukupnih negativnih kretanja u građevinskom sektoru. Međutim, nedostatak investicione aktivnosti privrede i stanovništva snažno oblikuje rezultate građevinskog sektora RS-a.
Gotovo je izvjesno da će novi talas krize dodatno produbiti pad ovog ciklično izuzetno osjetljivog sektora te smanjiti izglede za njegov brzi oporavak, upozorilo je Udruženje ekonomista RS-a u najnovijem ekonomskom monitoru, prenosi Fena.