Mnogo je manje sklopljenih ugovora i izvršenih radova u građevinskom sektoru Srpske u odnosu na godinu prije a o tome svjedoče i podaci da je vrijednost ugovora koje su prošle godine sklopile građevinske firme iz RS u inostranstvu manja za 55 odsto nego u 2009. godini, a vrijednost izvršenih radova preko granice manja za 60 odsto. Vrijednost izvršenih radova koje su građevinska preduzeća prošle godine izvršila u Srpskoj bila je manja za 22 odsto u odnosu na godinu prije. Broj radnika bio je manji za 12,7 odsto, a broj izvršenih efektivnih časova za oko 15 odsto. Ugovori potpisani prošle godine izvršavaju ove ili iduće godine, te će smanjenje potpisanih ugovora direktno odraziti na poslovanje građevinskih preduzeća iz Srpske u 2011. godini.
Mnogo je manje sklopljenih ugovora i izvršenih radova u građevinskom sektoru Srpske u odnosu na godinu prije a o tome svjedoče i podaci da je vrijednost ugovora koje su prošle godine sklopile građevinske firme iz RS u inostranstvu manja za 55 odsto nego u 2009. godini, a vrijednost izvršenih radova preko granice manja za 60 odsto.
Rekao je ovo "Glasu Srpske" član udruženja ekonomista RS SWOT Nebojša Balaban komentarišući podatke Zavoda za statistiku RS.
Prema podacima Zavoda za statistiku RS vrijednost izvršenih radova koje su građevinska preduzeća prošle godine izvršila u Srpskoj bila je manja za 22 odsto u odnosu na godinu prije.
- Broj radnika bio je manji za 12,7 odsto, a broj izvršenih efektivnih časova za oko 15 odsto - stoji u izvještaju Zavoda.
Balaban je naglasio je da se ugovori potpisani prošle godine izvršavaju ove ili iduće godine, te da će smanjenje potpisanih ugovora direktno odraziti na poslovanje građevinskih preduzeća iz Srpske u 2011. godini.
- Ako se u obzir uzme da je u inostranstvu prošle godine sklopljeno mnogo manje ugovora nego 2009. godine, može se reći da će ova godina za građevinske firme biti još teža nego prethodna. Ukoliko se nešto ne promijeni i ako građevinari ne nađu nove poslove ove godine, mnoga preduzeća u RS mogla bi prestati sa radom - istakao je Balaban.
Primjetno je da broj radnika nije smanjen adekvatno smanjenju vrijednosti izvršenih radova, što znači da su preduzeća još više opterećena.
- Posla je manje, broj radnika je manji, ali nije smanjen dovoljno da bi preduzeća mogla dobro poslovati. To znači da su građevinska preduzeća pod velikim teretom. Mnoga preduzeća neće moći izdržati takvo opterećenje i moraće prestati sa radom - naglasio je Balaban i dodao da otpuštanje radnika ne bi riješilo problem, te da je jedini izlaz nalaženje novih tržišta i poslova.
Domaće tržište
Nebojša Balaban tvrdi da se mora stvoriti prostor za domaće građevinare na našem tržištu kako bi se spriječila propast ovog sektora.
- Bitno je da se što više poslova daje našim preduzećima. Jedan od dobrih projekata je izgradnja autoputa Banjaluka - Doboj, te bi tu trebalo pod razumnim uslovima što veći dio posla dati domaćim preduzećima. Time bi se bar donekle ublažio težak položaj građevinaca - rekao je Balaban.