Hrvatske firme za pet dana ostaju bez imovine u Srbiji?

Bez autora
Sep 25 2011

Hrvatskim preduzećima koje imaju imovinu u Srbiji ostalo je još pet dana za rešavanje imovinsko-pravnih odnosa s tom državom ili će u protivnom ostati bez njih. Kompanije predvođene "Inom", "Borovom", "Krašom"... u Srbiji imaju imovinu vrednu oko 800 miliona evra i do 30. septembra, prema Uredbi koju je srpska vlada donela pre tri godine, moraju da reše imovinsko-pravne odnose sa Srbijom. Onima koji to ne učine srpske vlasti mogu nakon 30. novembra privatizovati imovinu, osim ako rok ne bude još jednom produžen o čemu se navodno razmišlja u srpskom ministarstvu ekonomije. Oko 150 naših preduzeća ima imovinu na području Srbije koju sada koriste njihove firme, a samo ih je dvadesetak uspelo da vrati tu imovinu, odnosno reši pitanje vlasništva. Stoga se može pretpostaviti da će mnoge hrvatske firme imovinu bez koje ostanu morati uterivati sudskim putem. Podseća se da je sud, kao način povraćaja imovine već ranije izabrao "Končar", koji je tako uspeo da vrati svoju zgradu u Beogradu, te sada više ne potražuje nikakvu drugu imovinu.

Hrvatske firme za pet dana ostaju bez imovine u Srbiji?Hrvatskim preduzećima koje imaju imovinu u Srbiji ostalo je još pet dana za rešavanje imovinsko-pravnih odnosa s tom državom ili će u protivnom ostati bez njih, piše zagrebački "Jutarnji list".

List piše da kompanije predvođene "Inom", "Borovom", "Krašom"... u Srbiji imaju imovinu vrednu oko 800 miliona evra i do 30. septembra, prema Uredbi koju je srpska vlada donela pre tri godine, moraju da reše imovinsko-pravne odnose sa Srbijom.

Onima koji to ne učine srpske vlasti mogu nakon 30. novembra privatizovati imovinu, osim ako rok ne bude još jednom produžen o čemu se navodno razmišlja u srpskom ministarstvu ekonomije, piše "Jutarnji".

"Oko 150 naših preduzeća ima imovinu na području Srbije koju sada koriste njihove firme, a samo ih je dvadesetak uspelo da vrati tu imovinu, odnosno reši pitanje vlasništva. Stoga se može pretpostaviti da će mnoge hrvatske firme imovinu bez koje ostanu morati uterivati sudskim putem", navodi list.

Podseća se da je sud, kao način povraćaja imovine već ranije izabrao "Končar", koji je tako uspeo da vrati svoju zgradu u Beogradu, te sada više ne potražuje nikakvu drugu imovinu.

Sudu se, dodaje list, obratili i "Ina" pa je prošle godine u Privrednom sudu u Beogradu počeo proces u kojem se traži povraćaj 167 benzinskih pumpi i naknadu izgubljene štete u ukupnoj vrednosti od oko 200 miliona evra.

Kako se napominje, prvu tužbu "Ina" je podnela pre nego što je njihov celokupnu ifrastrukturu u Srbiji preuzeo "Beopetrol", koji je u međuvremenu prodat ruskom "Lukojlu", piše "Jutarnji list".

Osim "Končara" do imovine u Srbiji uspeo je doći i "Varteks", koji je pre tri godine vratio veći deo imovine s područja bivše Jugoslavije.

Sudu namerava da se obrati i "Borovo" koje je, kako se navodi, sa Srbijom bezuspešno pokušavalo postići dogovor o povraćaju 88 prodavnica i pogona za proizvodnju obuće u Somboru. Tom imovinom koja se procenjuje na 30 miliona evra sada raspolaže srpski "Boreli".

List navodi da, prema podacima Republičke direkcije za imovinu Srbije, imovina srpskih poduzeća u Hrvatskoj vredi 1,8 milijardi evra, a hrvatskih u Srbiji 800 miliona evra.

Srbija, međutim, još nema tačne podatke o tome šta njihove fabrike, opštine i građani potražuju u Hrvatskoj.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik