Kriza i dalje potresa građevinski sektor RS

Bez autora
Mar 06 2011

Vrijednost izvršenih građevinskih radova u Republici Srpskoj u januaru ove godine manja je za 25,8 odsto u odnosu na isti period lani, dok je u odnosu na decembar 2010. godine vrijednost ovih radova manja za 78,2 odsto. Prema podacima Zavoda za statistiku RS, vrijednost izvršenih radova u januaru ove godine manja je i u odnosu na prosječnu vrijednost izvršenih radova iz 2010, i to za 68 odsto. Broj radnika na građevinskim radovima u januaru ove godine u odnosu na isti period prošle godine manji je za 14,3 odsto, u odnosu na prosječan broj zaposlenih u 2010. za 37,8 odsto, dok je u odnosu na decembar lani manji za 40,3 odsto. Ovi podaci jasno ukazuju na to da kriza još nije napustila građevinski sektor RS.

Kriza i dalje potresa građevinski sektor RSVrijednost izvršenih građevinskih radova u Republici Srpskoj u januaru ove godine manja je za 25,8 odsto u odnosu na isti period lani, dok je u odnosu na decembar 2010. godine vrijednost ovih radova manja za 78,2 odsto.

Prema podacima Zavoda za statistiku RS, vrijednost izvršenih radova u januaru ove godine manja je i u odnosu na prosječnu vrijednost izvršenih radova iz 2010, i to za 68 odsto.

- Broj radnika na građevinskim radovima u januaru ove godine u odnosu na isti period prošle godine manji je za 14,3 odsto, u odnosu na prosječan broj zaposlenih u 2010. za 37,8 odsto, dok je u odnosu na decembar lani manji za 40,3 odsto - navedeno je u izvještaju Zavoda.

Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Ranko Milić kaže da ovi podaci jasno ukazuju na to da kriza još nije napustila građevinski sektor RS.

- To je samo potvrda problema na koje smo mi ukazivali i koji su prisutni u građevinarstvu kao ključnoj grani koja najviše trpi udare krize. U tom pravcu smo nastojali i dalje nastojimo da sa Vladom dogovorimo neke konkretne pomake. Očekujemo da Vlada prihvati naše sugestije kako bi se pronašli načini podsticanja građevinarstva - istakao je Milić.

On je naglasio da već postoje naznake da bi se u Srpskoj mogli graditi jeftini stanovi, kao što je slučaj u Hrvatskoj i Srbiji.

- Pokretanjem stanogradnje pokrenule bi se i mnoge druge grane koje su direktno i indirektno povezane s njom. Učinićemo dodatni napor da se ta ideja razradi i da se obezbijede subvencije kamata na stambene kredite ili izgradnja jeftinih stanova. Za to bi bila potrebna neka vrsta kreditnog zaduženja Vlade kako bi obezbijedila početna sredstva, a koja se, što je najbitnije, brzo vraćaju, a ostaviće za sobom i povećanu zaposlenost u svim segmentima - istakao je Milić.

Član Udruženja ekonomista RS SWOT Nebojša Balaban kaže da se kriza u građevinarstvu u Srpskoj produbljuje i da se zasad ne vide naznake oporavka.

- Manje je tendera, poslova i izgradnje stanova u odnosu na prošlu godinu. Ideja za izlazak iz ovog stanja ima, ali, nažalost, nijedna do sada nije realizovana - naglasio je Balaban.

Ministar finansija RS Zoran Tegeltija rekao je ranije da predstavnici Vlade i privrednika pokušavaju da usaglase dokument koji bi išao u pravcu podsticaja stanogradnje jer je u ovom trenutku u sektoru građevinarstva najveći pad proizvodnje, a pogotovo u visokogradnji.

Plate veće

Prema podacima Zavoda za statistiku RS, prosječna plata zaposlenih u građevinarstvu u Republici Srpskoj u januaru ove godine iznosila je 593 marke, dok je u decembru 2010. godine bila 573 KM.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik