Kupovina stana u Srbiji kao lutrija

Bez autora
Jun 16 2013

Građevinska direkcija Srbije sanira temelje zgrade useljene pre manje od godinu dana. Kupovina stana u Srbiji je kao lutrija, samo srećnici na kraju budu u dobitku. Kako bi donekle osigurali svoj novac, kupci se i dalje odlučuju za državu kao sigurnog investitora, uprkos tome što su sve glasnije pritužbe na najvećeg državnog graditelja - Građevinsku direkciju Srbije. Kupci stanova u naselju Stepa Stepanović čekali su na useljenje više od pola godine, a obećane vrtiće i škole moraju da traže protestima u centru grada. Mnogo gore su prošli kupci stanova GDS u beogradskom naselju Braća Jerković. Posle manje od godinu dana u svojim stanovima, sve je izvesnije da će se iz njih iseljavati.

Kupovina stana u Srbiji kao lutrijaGrađevinska direkcija Srbije sanira temelje zgrade useljene pre manje od godinu dana, piše e Kapija.

Kupovina stana u Srbiji je kao lutrija, samo srećnici na kraju budu u dobitku. Kako bi donekle osigurali svoj novac, kupci se i dalje odlučuju za državu kao sigurnog investitora, uprkos tome što su sve glasnije pritužbe na najvećeg državnog graditelja - Građevinsku direkciju Srbije.

Kupci stanova u naselju Stepa Stepanović čekali su na useljenje više od pola godine, a obećane vrtiće i škole moraju da traže protestima u centru grada. Mnogo gore su prošli kupci stanova GDS u beogradskom naselju Braća Jerković. Posle manje od godinu dana u svojim stanovima, sve je izvesnije da će se iz njih iseljavati.

Zgrada im tone, pukotine su na zidovima, zbog bezbednosti im je isključen gas, pa već mesec dana žive i u strahu i bez tople vode.

Koliko su objekti loše urađeni, najbolje ilustruje to da je jedna zgrada utonula u zemlju čak devet centimetara, što je četiri puta više nego što je dozvoljeno. Pored toga, ni pojedine etaže više nisu u istoj ravni, iako su na početku bile.

I Građevinski fakultet, koga je angažovala GDS, je potvrdio da su pukotine i prsline na nenosećim i nosećim elementima nastale usled sleganja većeg od dozvoljenog i da taj proces nije završen. Stručnjaci Građevinskog fakulteta ukazuju da je neophodno da se provere sve instalacije, i da se uradi sanacija temelja i izgradnja drenažnog sistema kako bi se rešio problem odvođenja površinskih i podzemnih voda na celoj lokaciji.

Iz Građevinske direkcije su nam rekli da su na osnovu izveštaja Fakulteta pokrenuli proceduru za izbor projektanta sanacije i na osnovu projekta će uraditi sve što je neophodno kako bi se garantovala sigurnost i stabilnost objekta.

U GDS – u nam nisu odgovorili na pitanja kada će i da li će stanarima stići gas, kada će početi sanacija temelja, koliko će trajati…

Jedino su naveli da je na osnovu naloga Uprave protivpožarne policije, urađeno ispitivanje svih instalacija u objektu (gas, vodovod, kanalizacija), koje je pokazalo da ne postoje bilo kakva oštećenja instalacija.

"Direkcija je Sektoru za vanredne situacije uputila žalbu na Rešenje o zabrani korišćenja gasa, jer je ispitivanje pokazalo da su instalacije ispravne i objekat bezbedan" – naveli su u Direkciji.

Dok se loptica prebacuje sa jednih na druge, stanarima ostaje da sačekaju sutrašnju skupštinu Građevinske direkcije Srbije na kojoj će biti razmatrani svi zahtevi kupaca.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik