Kvadrati pune kase opština

Bez autora
Jan 08 2013

Ruoe u budžetu pojedine lokalne samouprave zakrpiće prodajom nekretnina. Nogu će povući Beograd. Bar tako najavljuje gradonačelnik Dragan Đilas. Taj prihod ići će u investicione projekte, pre svega u infrastrukturu. A na listi nepokretnosti za koje će prestonica tražiti kupce su stanovi, lokali, ali i vile na Dedinju, Senjaku i Neimaru. Prve aukcije planirane su već do kraja ovog meseca. Prestonica će prodavati isključivo višak prostora. Nepokretnosti koje traže više ulaganja od zarade koja se ostvaruje od zakupa. U Beogradu se trenutno radi najvažniji posao, a to je popis i upis javne svojine. Dolazi se do podataka čime grad raspolaže. Prema zakonima i propisima određuje se šta gradu nije u interesu da zadrži. Trenutno ima 12 stanova, gde je grad upisan kao vlasnik, ali se smatraju viškom. Procedura je završena za četiri stana i uskoro će biti održana aukcija.

Kvadrati pune kase opštinaRupe u budžetu pojedine lokalne samouprave zakrpiće prodajom nekretnina. Nogu će povući Beograd. Bar tako najavljuje gradonačelnik Dragan Đilas.

Taj prihod ići će u investicione projekte, pre svega u infrastrukturu. A na listi nepokretnosti za koje će prestonica tražiti kupce su stanovi, lokali, ali i vile na Dedinju, Senjaku i Neimaru. Prve aukcije planirane su već do kraja ovog meseca.

Prema rečima Marije Leković, člana Gradskog veća Beograda, prestonica će prodavati isključivo višak prostora. Nepokretnosti koje traže više ulaganja od zarade koja se ostvaruje od zakupa.

- U Beogradu se trenutno radi najvažniji posao, a to je popis i upis javne svojine - kaže Marija Leković.

- Dolazimo do podataka čime grad raspolaže. Prema zakonima i propisima određujemo šta gradu nije u interesu da zadrži. Trenutno imamo 12 stanova, gde je grad upisan kao vlasnik, ali ih smatramo viškom. Proceduru smo završili za četiri stana i uskoro će biti održana aukcija.

Beogradska Agencija za poslovni prostor raspolaže sa oko 3.500 lokala i za 50 je utvrđeno da više košta ulagati u renoviranje nego što bi se dobilio od zakupa. Beograd je i vlasnik nekoliko vila koje je kupio ili dobio zamenom i one će u narednom periodu doći na red za prodaju. Početnu cenu određuju veštaci.

- Novac od prodaje možemo da iskoristimo isključivo za unapred predviđene projekte - dodaje Marija Leković.

- Važno je da na spisku imovine za prodaju neće biti nijedna nepokretnost koja je predmet restitucije.

Interesovanje za otkup imovine grada Niša postoji. Prema rečima Ljubiše Janjića, načelnika gradske Uprave za imovinu i inspekcijske poslove taj posao je još na "dugom štapu".

- Započeli smo popis imovine grada na osnovu Zakona o javnoj svojini da bismo znali čime raspolažemo - kaže Janjić.

- Već dajemo u zakup stanove, lokale i zemljište, ali još ne planiramo otuđenje zašta je potrebna saglasnost Vlade Srbije.

O prodaji razmišljaju i u Paraćinu, ali ipak, čekaju da se cena nekretnina na tržištu poveća. Kako kaže Saša Paunović, predsednik opštine, Paraćinu nije ostalo mnogo kvadrata, jer je dobar deo imovine prodat devedesetih godina. U ovoj opštini su više zainteresovani za zamenu nepokretnosti sa Ministarstvom odbrane i nekim drugim institucijama. Taj posao će krenuti od jeseni.

Privredna komora Srbije prva je pokrenula inicijativu da se višak nekretnina, koje propadaju, nemaju zakupce i samo su teret za budžet, stave u funkciju.

- Sva državna imovina, koja nije u funkciji treba da se proda ili izda u zakup - kažu u Privrednoj komori Srbije.

- Bar 30 odsto nepokretnosti odmah bi moglo da dobije stanare ili nove vlasnike. Država ne treba samo da se zadužuje. Novac od prodaje nekretnina i zakupa treba ulagati u izvozno orijentisanu proizvodnju, poljoprivredu i infrastrukturu, ali i u garantni fond za nastup naše građevinske operative u inostranstvu.

Novi Sad čuva

Novi Sad neće slediti primer Beograda i imovina grada će biti sačuvana, kaže za "Novosti" Dejan Mandić, član Gradskog veća zadužen za finansije. Novi Sad raspolaže sa oko 200.000 kvadratnih metara poslovog prostora i sa oko 460 stanova. Grad je vlasnik i 16 javnih i komunalnih preduzeća i 20 ustanova, čija prodaja takođe nije planirana. U vlasništvu grada je i trećina kapitala u "Luci Novi Sad".

- Kada smo planirali budžet za ovu godinu, nismo ni pominjali mogućnost da se on puni prodajom nekretnina - izričit je Mandić.

- Iz budžeta, koji je ove godine 21,3 milijarde dinara, u investicije će biti plasirano oko 45 odsto.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik