Legalizacija po hitnom postupku: Zakon štiti od rušenja

Bez autora
Feb 01 2013

Svi građani koji su bespravno zidali kuće stanove ili vikendice do 11. septembra 2009. godine imaće mogućnost da ih legalizuju ukoliko Vlada Srbije na današnjoj sednici usvoji Nacrt zakona o posebnim uslovima za upis prava svojine na objektima koji su izgrađeni bez građevinske dozvole. Nakon usvajanja na Vladi, ukoliko bude upućen na usvajanje u Skupštinu Srbije po hitnom postupku, njegova primena bi mogla da počne već u martu. Ovim zakonom biće omogućena legalizacija samo za nepokretnosti namenjene stanovanju, zanatskim delatnostima i pomoćne ekonomske objekte. Neće važiti za nekretnine koje su od javnog značaja za Republiku Srbiju napravljene, recimo, u zoni zaštite kulturnih dobara, nacionalnih parkova ili koridora, kao ni za objekte izgrađene posle 2009. godine jer podležu Zakonu o urbanizmu i izgradnji kojim se to delo tretira kao krivično.

Legalizacija po hitnom postupku: Zakon štiti od rušenjaSvi građani koji su bespravno zidali kuće stanove ili vikendice do 11. septembra 2009. godine imaće mogućnost da ih legalizuju ukoliko Vlada Srbije na današnjoj sednici usvoji Nacrt zakona o posebnim uslovima za upis prava svojine na objektima koji su izgrađeni bez građevinske dozvole, saznaje “Blic” u Ministarstvu građevina.

Nakon usvajanja na Vladi, ukoliko bude upućen na usvajanje u Skupštinu Srbije po hitnom postupku, njegova primena bi mogla da počne već u martu.

- Ovim zakonom biće omogućena legalizacija samo za nepokretnosti namenjene stanovanju, zanatskim delatnostima i pomoćne ekonomske objekte. Neće važiti za nekretnine koje su od javnog značaja za Republiku Srbiju napravljene, recimo, u zoni zaštite kulturnih dobara, nacionalnih parkova ili koridora, kao ni za objekte izgrađene posle 2009. godine jer podležu Zakonu o urbanizmu i izgradnji kojim se to delo tretira kao krivično - kaže za “Blic” Milan Miljević, državni sekretar Ministarstva građevine.

Zahtev za upis prava svojine građani će podnositi Republičkom geodetskom zavodu (RGZ), i to će biti besplatno. Jedini trošak koji će imati su takse čiju će visinu odrediti RGZ svojim internim aktom.

- Ta naknada svakako ne može bit ista za kuću od 200 kvadrata i za vikendicu od 50, ali već sada možemo da kažemo da će neki prosek biti oko 100 evra. Svi oni koji su već podneli zahtev za legalizaciju neće morati to ponovo da rade. Lokalne samouprave su u obavezi da dokumenta proslede RGZ - kaže Miljević.

Procedura za upis u katastar trebalo bi da bude jednostavna. Naime, vlasnici divlje sagrađenih objekata uz zahtev za upis RGZ-u moraju da dostave geodetski snimak i dokumentaciju koja dokazuje vlasništvo nad zemljom na kojoj je izgrađena kuća ili zgrada.

Najveću polemiku u javnosti izazvao je član zakona koji se odnosi na proceduru legalizacije objekata koji se nalazi na tuđem zemljištu.

- U tom slučaju RGZ će izdati jedno rešenje kojim se upisuje pravo svojine i nad zemljištem i nad objektom, s tim da vlasniku zemlje mora da se plati naknada. Dakle, to neće biti besplatno. Da bi dokazali da su vlasnici objekta na tužem zemljištu, građani će morati da prikupe dodatne dokaze poput rešenja za porez na imovinu, račune za komunalne usluge ili struju - kaže Miljević.

Rok zakona koji će omogućiti besplatnu legalizaciju je ograničen i važiće do kraja 2014. godine. Nadzor nad njegovim sprovođenjem vršiće Ministarstvo građevine i urbanizma.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik