Zbog zastoja u izdavanju građevinskih dozvola građevinarstvo je u Beogradu više od godinu dana gotovo zamrlo. Trenutno je po broju izdatih dozvola najbolja situacija u Novom Sadu, u kom je od početka godine izdato 240 građevinskih dozvola. U Nišu i Kragujevcu zajedno nije izdato ni stotinu.Dokle god postoje povlašćeni investitori koji nisu prodali stanove, izdavanja građevinskih dozvola u Beogradu neće biti. Građevinska industrija u Srbiji, koja vuče preko 40 odsto bruto nacionalnog dohotka, u ovom momentu je na kolenima. Da bi se ceo proces pokrenuo, državna i lokalna administracija moraju da počnu sve probleme da rešavaju u hodu.
Zbog zastoja u izdavanju građevinskih dozvola građevinarstvo je u Beogradu više od godinu dana gotovo zamrlo.
Trenutno je po broju izdatih dozvola najbolja situacija u Novom Sadu, u kom je od početka godine izdato 240 građevinskih dozvola. U Nišu i Kragujevcu zajedno nije izdato ni stotinu.Goran Rodić iz Privredne komore Srbije kaže da dokle god postoje povlašćeni investitori koji nisu prodali stanove, izdavanja građevinskih dozvola u Beogradu neće biti.
– Građevinska industrija u Srbiji, koja vuče preko 40 odsto bruto nacionalnog dohotka, u ovom momentu je na kolenima. Da bi se ceo proces pokrenuo, državna i lokalna administracija moraju da počnu sve probleme da rešavaju u hodu. Više ne mogu da se pravdaju da Zakon o prostornom planiranju nije dobar, jer je izmenjen. Problem je što negde u državnoj administraciji ne znaju da ga tumače. Takođe, mora se zaustaviti praksa da politički marketing bude primaran za privredu i proizvodnju – objašnjava za „Blic nedelje“ Goran Rodić, sekretar Odbora za građevinarstvo i industriju građevinskog materijala u PKS. On je još dodao da je visokogradnja gotovo zamrla, a obim proizvodnje u niskogradnji i industriji građevinskog materijala opao za više od 50 odsto. Time upozorava da se ove godine očekuje znatno teža situacije nego prošle.
Zbog zastoja u izdavanju dozvola, skladišta su puna građevinskog materijala, kaže Nikica Radoman, v.d. direktora preduzeća „Ivan Milutinović“. On napominje da je ova godina izuzetno loše krenula.
– Nemamo kome da prodamo materijal, a po tome se tačno vidi koliko je građevinarstvo pokleklo. Bez dozvola ne gradi se ništa i nama je onemogućen bilo kakav rad. Ako se na ovako lošu godinu dodaju i dugovi iz prošle, nemoguće je to izdržati – kaže za naš list Nikica Radoman.
Goran Duganžija, predsednik Odbora za visokogradnju u PKS, kaže da se u trenutno radi plan kojim bi se ubrzao proces dobijanja građevinskih dozvola. Po tom planu biće omogućena etapna izgradnja objekata, što znači da će investitor sa svojim izvođačem radova u roku od 90 dana od podnošenja zahteva moći da izađe na gradilište.