Izdavanje građevinskih dozvola i urbanističkih planova ne predstavlja biznis barijeru u našoj zemlji iz razloga što je za izdavanje urbanističko-tehničkih uslova potrebno 45 dana, a za izdavanje građevinske dozvole 60 dana, što znači da ukupna procedura traje 105 dana od dana podnošenja zahtjeva, pod uslovom da je uz zahtjev podnešena sva potrebna dokumentacija, saopštila je PR služba Ministarstva održivog razvoja i turizma. Resorno ministarstvo pojasnilo je da je u cilju pojednostavljenja procedura i skraćenja rokova, kao i u cilju unapređenja poslovanja donijet Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o uređenju prostora i izgradnji objekata. Tim zakonom uveden je sistem „jednog šaltera“, koji podrazumijeva da organ nadležan za izdavanje građevinske dozvole, službenim putem, pribavlja uslove neophodne za izradu tehničke dokumentacije, odnosno potrebne saglasnosti za dobijanje građevinske dozvole...
Izdavanje građevinskih dozvola i urbanističkih planova ne predstavlja biznis barijeru u našoj zemlji iz razloga što je za izdavanje urbanističko-tehničkih uslova potrebno 45 dana, a za izdavanje građevinske dozvole 60 dana, što znači da ukupna procedura traje 105 dana od dana podnošenja zahtjeva, pod uslovom da je uz zahtjev podnešena sva potrebna dokumentacija, saopštila je PR služba Ministarstva održivog razvoja i turizma reagujući na tekst pod naslovom „Građevinska dozvola najveća biznis barijera“ objavljenom u našem listu.
Resorno ministarstvo pojasnilo je da je u cilju pojednostavljenja procedura i skraćenja rokova, kao i u cilju unapređenja poslovanja donijet Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o uređenju prostora i izgradnji objekata.
- Tim zakonom uveden je sistem „jednog šaltera“, koji podrazumijeva da organ nadležan za izdavanje građevinske dozvole, službenim putem, pribavlja uslove neophodne za izradu tehničke dokumentacije, odnosno potrebne saglasnosti za dobijanje građevinske dozvole. Na taj način stranka se oslobađa „pobočnih“ procedura pribavljanja tehničkih uslova, odnosno saglasnosti kod nadležnih organa (elektrodostribucija, vodovod, elektronske komunikacije i dr). Na osnovu gore navedenog može se zaključiti da izdavanje građevinskih dozvola ne predstavlja najveću biznis barijeru u našoj zemlji, jer je kroz izmjenu Zakona i uvođenje principa „jednog šaltera“ smanjen broj procedura sa 14 na svega 2 procedure. Takođe, na ovaj način uspostavljen je sistem u kome investitor ima kontakt samo sa jednim organom, nadležnim za poslove izdavanja građevinske dozvole, odnosno UTU-a, što znatno doprinosi borbi protiv korupcije, kao i ukupnoj efikasnosti rada uprave, ističe se u saopštenju PR službe Ministarstva održivog razvoja i turizma.