U prvih 10 mjeseci obujam građevinskih radova bilježi godišnji pad od 9,4 posto - prema posljednjim podacima Državnog zavoda za statistiku (DZS), nastavlja se pad opsega građevinskih radova. Nakon pada od 7,5 posto u rujnu, u listopadu je zabilježen pad od 7,4 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine, što je vrlo blago usporavanje stope pada. Taj je pad uzrokovan snažnim padom opsega građevinskih radova na gradnji zgrada od 6,9 posto godišnje te na ostalim građevinama od 7,8 posto na godinu. Iako je u listopadu zabilježeno usporavanje stope pada obujma građevinskih radova, analitičari RBA ističu da se još ne može govoriti o nekom trendu jer je u prvih 10 mjeseci ove godine zabilježen prosječni pad spomenutog pokazatelja od 9,4 posto na godinu. Kada se podaci usporede na mjesečnoj razini, zabilježen je relativno snažan pad od 6,4 posto, što je posljedica pada obujma građevinskih radova na zgradama od 5,5 posto te na ostalim građevinama sedam posto.
U prvih 10 mjeseci obujam građevinskih radova bilježi godišnji pad od 9,4 posto - prema posljednjim podacima Državnog zavoda za statistiku (DZS), nastavlja se pad opsega građevinskih radova.
Nakon pada od 7,5 posto u rujnu, u listopadu je zabilježen pad od 7,4 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine, što je vrlo blago usporavanje stope pada, navodi se u analizi Raiffeisen banke.
Taj je pad uzrokovan snažnim padom opsega građevinskih radova na gradnji zgrada od 6,9 posto godišnje te na ostalim građevinama od 7,8 posto na godinu. Iako je u listopadu zabilježeno usporavanje stope pada obujma građevinskih radova, analitičari RBA ističu da se još ne može govoriti o nekom trendu jer je u prvih 10 mjeseci ove godine zabilježen prosječni pad spomenutog pokazatelja od 9,4 posto na godinu.
Kada se podaci usporede na mjesečnoj razini, zabilježen je relativno snažan pad od 6,4 posto, što je posljedica pada obujma građevinskih radova na zgradama od 5,5 posto te na ostalim građevinama sedam posto. Visoki mjesečni pad spomenutog pokazatelja ponajprije je posljedica nepovoljnijih vremenskih uvjeta za obavljanje građevinske djelatnosti koje donose hladniji mjeseci, ističe se u analizi.
Nadalje, negativni trendovi prisutni na tržištu nekretnina pridonose negativnim trendovima fizičkih pokazatelja u građevinarstvu. Naime, prodaja koja gotovo stagnira osigurava na tržištu velik broj neprodanih nekretnina (uglavnom stanova) te ne postoji potreba za gradnjom novih dok nedostatak investicija osigurava pad obujma na ostalim građevinama. Sukladno tome, broj izdanih odobrenja za građenje u prvih 10 mjeseci ove godine bilježi pad od 3,9 posto u odnosu na isto razdoblje lani, što samo potvrđuje da građevinski sektor ne očekuje nikakve pozitivne pomake u idućem razdoblju, napominju analitičari RBA te dodaju da podaci o broju izdanih odobrenja za građenje, nakon kojih slijedi gradnja, ukazuju na daljnji pad u opsegu građevinskih radova.
Inače, građevinska poduzeća registrirana na području Grada Zagreba dovršila su tijekom prvih devet ovogodišnjih mjeseci 539 stanova, što je za 55 posto manje nego u istom prošlogodišnjem razdoblju, pokazuju podaci Odjela za statistiku zagrebačkoga gradskog ureda za strategijsko planiranje i razvoj grada. Krizu građevinarstva u Zagrebu uz pad stanogradnje opisuju i podaci o vrijednosti obavljenih radova. Njihova je ukupna vrijednost u tijekom prvih devet mjeseci ove godine bila 5,68 milijardi kuna, što je za 12,1 posto manje od 6,47 milijardi kuna iz lanjskih prvih devet mjeseci.
Ipak, ohrabrenje zagrebačkim građevinarima nude podaci o stanovima u gradnji i novim narudžbama građevinskih radova. Broj nezavršenih stanova u Zagrebu u prvih devet mjeseci povećan je u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje za 10,4 posto, a nove su narudžbe porasle za više od 20 posto.