Nema osnova za dalje pojeftinjenje stanova

Bez autora
Jan 10 2011

Cijene stambenog prostora u BiH ove godine ne bi trebalo da budu još snižene, jer s ovakvim cijenama investitori posluju na granici rentabilnosti, procjene su sindikalaca i posrednika u prodaji stanova. Prema nekim analizama, u BiH je kvadrat stana najskuplji u Sarajevu i kreće se od 1.700 do 2.900 KM, te u Banjaluci od 2.000 do 2.400 KM, dok je jeftiniji u manjim sredinama. Tako se u RS izdvaja Mrkonjić Grad, gdje se kvadrat stana kreće između 750 i 1.200 KM, dok se u opštinama Drvar i Livno može kupiti i za 500 KM. Među jeftinijim gradovima je i Derventa, gdje za kvadrat novog stana treba izdvojiti od 1.300 do 1.400 KM, a za stariju gradnju od 850 do 1.100 KM. Ne očekuje se dalje pojeftinjenje stanova, jer za to nema prostora. Jedino postoji mogućnost ako investitorima baš treba novac da onda spuste cijene i ispod ovih i tako da dođu do para, jer im je ovako uloženi kapital praktično zaleđen i ne mogu da ga unovče.

Nema osnova za dalje pojeftinjenje stanovaCijene stambenog prostora u BiH ove godine ne bi trebalo da budu još snižene, jer s ovakvim cijenama investitori posluju na granici rentabilnosti, procjene su sindikalaca i posrednika u prodaji stanova.

Prema nekim analizama, u BiH je kvadrat stana najskuplji u Sarajevu i kreće se od 1.700 do 2.900 KM, te u Banjaluci od 2.000 do 2.400 KM, dok je jeftiniji u manjim sredinama.

Tako se u RS izdvaja Mrkonjić Grad, gdje se kvadrat stana kreće između 750 i 1.200 KM, dok se u opštinama Drvar i Livno može kupiti i za 500 KM.

Među jeftinijim gradovima je i Derventa, gdje za kvadrat novog stana treba izdvojiti od 1.300 do 1.400 KM, a za stariju gradnju od 850 do 1.100 KM.

Mile Ribić, predsjednik Sindikata građevinarstva RS, kazao je da ne očekuje dalje pojeftinjenje stanova, jer, kako je kazao, za to nema prostora.

"Jedino postoji mogućnost ako investitorima baš treba novac da onda spuste cijene i ispod ovih i tako da dođu do para, jer im je ovako uloženi kapital praktično zaleđen i ne mogu da ga unovče", rekao je Ribić.

Prema njegovim riječima, cijena stanova u Banjaluci je najviša u RS, a investitori to pravdaju većim troškovima, dok je poznato da je kvadrat stana najjeftiniji u Mrkonjić Gradu, zbog manje troškova i obaveza.

On je još naveo da se cijene kvadrata stana u RS razlikuju po opštinama za čak 30 do 40 odsto, te da investitori navode da i s ovakvim cijenama posluju na granici rentabilnosti.

"Svaka cijena izgleda visoko imajući u vidu primanja stanovništva", rekao je Ribić.

Mirza Hadžijahić, direktor Agencije za posredovanje nekretninama "Rental" iz Sarajeva, kazao je da su cijene stanova prošle godine stagnirale, te da se u ovoj ne očekuje pojeftinjenje.

U agencijama za nekretnine iz RS kazali su da je ekonomska kriza značajno uticala na pad potražnje stanova, zbog čega su se pojedini investitori odlučili da u novogodišnjoj ponudi malo spuste cijene.

Oni navode da je primjetno da su firme i vlasnici stanova spremni da neznatno snize cijenu samo kako bi ih prodali.

Prema podacima Zavoda za statistiku RS, do kraja septembra prošle godine u 18 opština RS nije izgrađen nijedan novi stan, a u devet ovih lokalnih zajednica nema ni započetih stanova.

Oni navode da u polovini od 18 opština koje nemaju nijedan novi stan, 428 stanova čeka da bude završeno, dok u Višegradu, Zvorniku, Milićima, Sokocu i Srpcu nema ni izgrađenih ni nedovršenih stambenih jedinica.

"Od 1.181 završenog stana u RS, najviše ih je u Bijeljini 243, Doboju 149 i Banjaluci 135, dok je najmanje novih stanova dobila Rogatica, svega 13", rekli su u Zavodu za statistiku RS.

Stanko Ivaštanin, sekretar Udruženja građevinarstva pri Privrednoj komori RS, kazao je da se tokom prošle godine zakon ponude i potražnje, koji uslovljava industriju stanogradnje, različito odrazio na opštine u RS.

"Evidentno je da se manje ulaže u izgradnju jer je kriza prisutna. Stanove manje kupuju, jer ljudi ne žele da rizikuju, a sve se to na kraju odrazilo na manji broj započetih nedovršenih stambenih zgrada", rekao je Ivaštanin.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik