Vlada Srbije još nije donela odluku hoće li se program masovne stanogradnje nastaviti. Za sada je jedino sigurno da će započeti stanovi u naseljima Stepa Stepanović i Dr Ivan Ribar u Beogradu biti i završeni. Dok ministar finansija Mlađan Dinkić kaže da država treba da se bavi isključivo izgradnjom socijalnih kvadrata, resorni ministar Velimir Ilić smatra da nema razloga da se projekat masovne stanogradnje ne nastavi, da je to ekonomski opravdano i da privatan sektor time nije ugrožen. Privatni investitori ne dele to mišljenje i tvrde da im se država, kao nelojalna konkurencija, meša u posao. Građevinari u nastavku ovog državnog projekta vide jedinu slamku spasa, a kupci su sa svakim evrom manje u ceni kvadrata bliži krovu nad glavom.
Vlada Srbije još nije donela odluku hoće li se program masovne stanogradnje nastaviti. Za sada je jedino sigurno da će započeti stanovi u naseljima Stepa Stepanović i Dr Ivan Ribar u Beogradu biti i završeni.
Dok ministar finansija Mlađan Dinkić kaže da država treba da se bavi isključivo izgradnjom socijalnih kvadrata, resorni ministar Velimir Ilić smatra da nema razloga da se projekat masovne stanogradnje ne nastavi, da je to ekonomski opravdano i da privatan sektor time nije ugrožen.
Privatni investitori ne dele to mišljenje i tvrde da im se država, kao nelojalna konkurencija, meša u posao. Građevinari u nastavku ovog državnog projekta vide jedinu slamku spasa, a kupci su sa svakim evrom manje u ceni kvadrata bliži krovu nad glavom.
U Privrednoj komori Srbije, kažu za "Novosti" da je "Stepa" sa uloženih 17 miliona evra državi doneo efekat "težak" minimum 150 miliona evra. Za 707 stanova u naselju Dr Ivan Ribar Građevinska direkcija nije dobila ni dinara od države, jer sama finansira projekat.
- Svaki dinar uložen u ovakvu vrstu investicija se vraća državi oplemenjen jer čuva radna mesta, puni budžet i nema socijalnih tenzija - kaže Goran Rodić iz PKS.
- U ovom momentu potrebe za novim stanovima su velike, ali kupovna moć je jako mala. Privatni investitori nemaju snagu za veće građevinske poduhvate, koji bi značajnije uposlili građevinsku industriju tako da država, koja može jeftinije da gradi stanove u ovom momentu, nije konkurencija građevinskoj operativi, možda samo pojedinim investitorima.
Država, kažu u PKS, treba da nastavi sa projektom masovne stanogradnje i za tržište, a ne samo za socijalu. I to širom Srbije treba gde god ima potrebe za kvadratima. To, smatra Rodić, Građevinska direkcija može i bez pomoći iz budžeta.
- Kada se završe projekti u Stepi Stepanoviću i Dr Ivan Ribar, treba napraviti analize koliko je šta koštalo, kakvi su efekti prodaje, pa tek nakon toga treba doneti odluku da li će se država dalje baviti komercijalnom gradnjom ili ne - kaže Branislav Grujić, vlasnik građevinske kompanije "PSP Farman".
- Građevinska direkcija postala je nelojalan konkurent onog trenutka kada je na osnovu državnih garancija, kredita, zemljišta i drugih beneficija ušla na komercijalno tržište. Ne mislim da je u ovom trenutku državi prioritet da se bavi komercijalnom gradnjom, kada nema para, kada je ogromna nezaposlenost.
Ni država ni privatni investitori u ovom trenutku ne mogu da prodaju ni ono što imaju, tvrdi vlasnik "Farmana". Traži se kupac. Kako smatra Grujić, tržište je najbolji regulator cena, pa "ako privatni investitori nerealno podignu cene kvadrata, država može da reaguje i da uđe u ciklus izgradnje".