Novi nameti po Srbiji: Povećali porez na stan i za 300 odsto

Bez autora
Aug 05 2013

Deo opština u Srbiji, u nedostatku drugih izvora finansiranja, odlučio je da iskoristi mogućnosti koju im daje zakon i da vlasnike stanova oporezuje maksimalnom stopom. Primenjene su i navodne tržišne vrednosti stanova, mada po tim cenama niko neće da ih kupi.Prošle nedelje dobila sam rešenje za plaćanje poreza na stan s iznosom koji je tri puta veći nego prošle godine. Do sada sam plaćala 2.000 dinara, a sada je rešenje na preko 6.000 dinara. U opštini su mi rekli da su primenili tržišnu vrednost stana u kom živim.

Novi nameti po Srbiji: Povećali porez na stan i za 300 odstoDeo opština u Srbiji, u nedostatku drugih izvora finansiranja, odlučio je da iskoristi mogućnosti koju im daje zakon i da vlasnike stanova oporezuje maksimalnom stopom. Primenjene su i navodne tržišne vrednosti stanova, mada po tim cenama niko neće da ih kupi.

- Prošle nedelje dobila sam rešenje za plaćanje poreza na stan s iznosom koji je tri puta veći nego prošle godine. Do sada sam plaćala 2.000 dinara, a sada je rešenje na preko 6.000 dinara. U opštini su mi rekli da su primenili tržišnu vrednost stana u kom živim. Jeste on u centru Čačka, ali nema šanse da mogu da ga prodam po 1.500 evra, kako mi to opštinari kažu - objašnjava za „Blic“ penzionerka iz Čačka, koja je potpuno zatečena činjenicom da će morati da izdvoji čak trećinu penzije za porez na stan.

I Novosađani su vrlo neprijatno iznenađeni, jer će prema aktuelnim rešenjima morati da plate dva do tri puta veći porez, dok su Kragujevčani dobijali rešenja sa oko 15 odsto uvećanim iznosom. Za prosečan stan od 60 kvadrata, star 30 godina u centru Niša, u 2013. poreska obaveza je 7.768 dinara, uzimajući u obzir prosečnu opremljenost - lift, centralno grejanje...

Prošle godine je porez na takav stan iznosio 7.300, a u 2010. - 4.565 dinara.

Gradske vlasti u Nišu tvrde da je razlog za povećanje taj što je ove godine istekla zakonska mogućnost da se može naplatiti najviše 60 odsto vrednosti nekretnine.

Grad Niš je od 2011. utvrdio prosečnu tržišnu cenu kvadrata od 69.913 dinara za stan. Stopa amortizacije je 0,8 odsto godišnje, a poreza 0,3, dok je zakonska maksimalna stopa 0,4 odsto.

Građani koji žive u svojim stanovima imaju pravo na poresku olakšicu, odnosno plaćaju samo 50 odsto zaduženja.

- Svi parametri za utvrđivanje poreza na imovinu građana su jednaki u poslednje tri godine, ali je u 2011. i 2012. na osnovu izmena i dopuna Zakona o porezima na imovinu, za nepokretnost građana za koju je u 2010. utvrđen porez za odgovarajuću površinu, u 2011. za istu tu nekretninu obaveza može biti uvećana najviše 60 odsto u odnosu na 2010. - kaže Nina Ilić, šef Odseka za naplatu izvornih prihoda Niša.

Grad Beograd odlučio je da ne povećava porez na imovinu koji građani plaćaju ove godine. Ali, ne isključuju mogućnost da to učine u 2014. Kraljevo je, opet, odlučilo da porez na imovinu svojih sugrađana smanji.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik